ثبت درخواست مشاوره پایان نامه و مقاله


این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Loading

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

چکیده پایان نامه شامل چه مواردی است؟
آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

از مهم‌ترین بخش‌های هر پایان‌نامه، چکیده آن است. چکیده‌نویسی کاری تخصصی و پراهمیت است که باید با دقت بسیار و صرف زمان کافی انجام شود. اما در ابتدا ضروریست که بدانیم چکیده دقیقا چیست و به چه منظور و چه زمانی نوشته می‌شود. پس از آن به نحوه نوشتن چکیده پایان‌نامه و نکات پیرامون آن خواهیم پرداخت.

چکیده چیست و چرا باید چکیده بنویسیم؟

به‌طورکلی می‌توان گفت چکیده پس از عنوان اولین مطلبیست که خواننده با آن مواجه می‌شود و قطعا بیشتر از سایر بخش‌های یک پایان‌نامه یا مقاله خوانده می‌شود، پس می‌بایست تصویری جامع، واضح و صحیح از محتوای پایان‌نامه ارایه کند. نحوه نگارش مطالب چکیده بسیار پراهمیت است چراکه یک چکیده خوب و جذاب، خواننده را ترغیب می‌کند تا کل پایان‌نامه یا مقاله شما را بخواند. خصوصا در دنیای معاصر و با توجه به کثرت پایان‌نامه‌ها، مقالات و منابع دیگر، این امکان برای محققان و پژوهشگران وجود ندارد که بتوانند همه این مطالب را مطالعه کنند، در نتیجه یک چکیده دقیق می‌تواند اطلاعات کافی در مورد موضوع تحقیق را مختصر و مفید در کوتاه‌ترین زمان انتقال دهد و به آنها در انتخاب سریع‌تر منابع موردنیازشان کمک رساند.

زمان  و روند نوشتن چکیده

عموما چکیده پایان‌نامه آخرین مطلبیست که در فرایند پایان‌نامه‌نویسی، نوشته می‌شود. پس از اتمام کار نگارش پایان‌نامه و تسلط کامل بر محتوای آن، ضروری است به‌منظور تهیه چکیده، دوباره همه مطالب نوشته‌شده در پایان‌نامه‌تان را بخوانید و نکات شاخص و مهم را علامت‌گذاری کنید و یا یادداشت بردارید. لازم نیست که عینا جملات موجود در پایان‌نامه را بنویسید بلکه می‌توانید مطالب را با بیانی جدید و شیوا بازگو نمایید. به‌دور از شتابزدگی ابتدا با استفاده از یادداشت‌هایتان پیش‌نویس چکیده را تهیه کنید. در این پیش‌نویس، مطالب پراهمیت‌تر تحقیق را طبق روال و ترتیب آنها در پایان‌نامه با جمله‌بندی جدید و موجز و نیز با حفظ پیوستگی متن، بیان کنید. اختصاص دادن زمان کافی به چکیده‌نویسی این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید بارها و بارها پیش‌نویس چکیده را مطالعه و بازبینی کنید. اطلاعات اضافی و مطالب فرعی را حذف و احیانا بخش‌های مهم‌تر که ازقلم انداخته‌اید را جایگزین سازید. با توجه به محدودیت تعداد کلمات و جملات در چکیده، شما باید مفیدترین مطالب و به اصطلاح جان کلام را در قالب جملات کوتاه و با بیانی شفاف و روشن اما دقیق به مخاطب ارایه دهید. همچنین با توجه به موضوع و مطالب پایان‌نامه، لیستی از کلیدواژه‌ها یا کلمات کلیدی تهیه کنید. دقت در انتخاب کلیدواژه‌های مناسب، سبب می‌شود تا مخاطب سریع‌تر به محتوای چکیده و موضوع تحقیق شما پی‌ببرد و همچنین در جستجوهای اینترنتی به محققان و جستجوگران علاقه‌مند به موضوع تحقیق شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و راحت‌تر به پایان‌نامه‌تان دست یابند.

محتوای چکیده پایان‌نامه

چکیده پایان‌نامه باید به گونه‌ای نوشته شود که با بیان اطلاعات مهم و کلیدی، مخاطب را در جریان کلیت تحقیق قرار دهد و او را به خواندن شرح کامل مطالب در متن پایان‌نامه مشتاق کند. اما ابتدا باید بدانیم محتوای چکیده پایان‌نامه شامل چه مواردی است. در چکیده، باید مساله تحقیق و نیز هدف و ضرورت انجام آن به‌طور مختصر ذکر شود. روش‌های مورداستفاده و چگونگی انجام تحقیق، نتایج و یافته‌های حاصله و نیز نتیجه‌گیری و کاربرد این یافته‌ها می‌بایست به شیوه‌ای مناسب و با بیانی موجز در متن چکیده گنجانده شوند. در واقع چکیده پایان‌نامه شرح کوتاه اما جامع و دقیق از مطالب اصلی و کلیدی محتوای تحقیق است و آنچه دانشجو در انجام پایان نامه بدان پرداخته را مشخص می‌کند.

اصول نگارش چکیده پایان‌نامه

نحوه نوشتن چکیده پایان‌نامه مساله‌ایست که بسیاری از دانشجویان به آن توجه کافی ندارند، در صورتی که اهمیت آن تا جاییست که می‌توان گفت نتیجه و ثمره تمام تحقیق و پایان‌نامه شما در چکیده خلاصه و مشخص می‌شود و حتی در بسیاری از موارد مبنای قضاوت مخاطبان قرار می‌گیرد. اما ویژگی‌های اصلی یک چکیده خوب چیست؟ برای پاسخ به این سوال به بیان مهمترین نکات و اصول نگارش چکیده پایان‌نامه خواهیم پرداخت:

· اولین نکته در چکیده‌نویسی ایجاز و مختصر و مفید بودن است. در خصوص طول چکیده نظرات متفاوتی وجود دارد که از250 کلمه تا چند صفحه متغیر است. البته مسایلی چون حجم کلی پایان‌نامه، موضوع و … در این امر تاثیرگذار است اما بهترین کار توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل‌های دانشگاه محل تحصیل خودتان است.

· در نگارش چکیده از افعال ماضی استفاده کنید چراکه شما در خصوص پژوهشی صحبت می‌کنید که به پایان رسیده‌است.

· سعی کنید جملاتتان کوتاه و ساده باشد و از به کاربردن جملات طولانی، پیچیده و مبهم پرهیز کنید تا مخاطب مطالب را به وضوح و روشنی درک کند. همچنین کلمات مترادف، صفت‌های متعدد و هر واژه اضافی را از متن حذف کنید.

  • به پیوستگی جملات و مطالب توجه کنید و بکوشید طبق روند منطقی تحقیق پیش بروید تا خدشه‌ای به ساختار منسجم چکیده وارد نشود.
  • چکیده باید از زبان محقق و بدون قضاوت، ارزیابی و اظهارنظر شخصی نوشته شود.
  • با جملات خبری و لحنی گزارشی مطالب را بیان کنید و از به کاربردن جملات سوالی، تردیدافکن و حدسیات خودداری کنید.
  • به علایم و دستورالعمل‌های نگارشی، املای صحیح کلمات و ویرایش جملات توجه کنید.
  • از بیان مطالب جدید یا هر توضیح اضافی خارج از پایان‌نامه در چکیده خودداری کنید.
  • چکیده‌ای که نوشتید را بارها مورد بازبینی قرار دهید و در صورت امکان از دوستان و یا اساتیدتان بخواهید چکیده را بخوانند.

شما با تسلط بر محتوای پایان‌نامه، آگاهی از اصول چکیده‌نویسی و رعایت نکاتی که بیان شد، می‌توانید چکیده‌ای مناسب و درخور پایان‌نامه‌تان که وقت و انرژی بسیاری برای آن صرف کرده‌اید بنویسید و تصویر درستی از محتوای آن را به مخاطبان معرفی کرده و آنها را به مطالعه کامل دستاوردهایتان در پایان‌نامه‌ مشتاق کنید.

خدمات جامع موسسه تهران آموز برای نوشتن مقاله ISI

آنچه در این مطلب درباره نوشتن چکیده و نکات و ترفندهایش گفتیم، شامل موارد عمومی و مشترک برای همه مقالات بود، اما ناگفته پیداست که هر مقاله با توجه به محتوا و موضوع و حجم آن ممکن است با مسائل و چالش‌هایی مواجه شود و نویسنده را با ابهامات یا پرسش‌هایی مواجه کند. در چنین مواقعی اصولا بهتر است ازتجربه استادان دانشگاه بهره برد، اما چنان که می‌دانید، این امر همیشه میسر نیست، زیرا اغلب استادان دانشگاه به دلیل مشغله زیاد و درگیر بودن در پروژه‌های تحقیقاتی متعدد و تعداد زیاد دانشجویان‌شان ممکن است نتوانند وقت کافی برای شما اختصاص دهند یا در لحظات مورد نیاز شما در دسترس باشند. بنابراین وجود مشاوران متخصص کنار شما به پیشرفت سریع‌تر پروژه‌تان کمک شایانی خواهد کرد.

موسسه تهران آموز با تشکیل تیمی مجرب و حرفه‌ای از بهترین و خبره‌ترین استادان و کارشناسان متخصص در همه رشته‌ها و گرایش‌های علمی آماده ارائه مشاوره به‌روز، جامع و ویژه به همه دانشجویان، محققان و نویسندگان عزیز در سراسر کشور است. مشاوران متخصص موسسه تهران آموز سال‌هاست در تمام امور پژوهشی همراه و همگام جامعه علمی کشورند و خدمات متعدد و تخصصی جامعی ارائه می‌دهند؛ برای مثال مشاوران ما در امور زیر بسیار مجرب و به‌روز هستند:

مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، نوشتن مقاله ISI، انجام رساله دکتری، استخراج مقاله از پایان نامه، نوشتن پروپوزال قوی و استاندارد، نوشتن مقالات کنفرانسی، ویرایش متون در سطوح مختلف، ترجمه آثار با بهترین کیفیت، انجام پایان نامه کارشناسی، مشاوره چاپ مقاله ISI در بهترین ژورنال‌های دنیا، نوشتن رزومه تحصیلی و…

گفتنی است موسسه رسمی و معتبر تهران آموز با سابقه درخشان سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره در امور تحقیقاتی برای انواع خدمات جامع و تخصصی قابل ارائه خود قیمت‌هایی بسیار منصفانه در نظر گرفته و با توجه به کیفیت بالای خدمات مناسب‌ترین تعرفه را طراحی کرده است. لطفا در اسرع وقت با کارشناسان خبره موسسه تهران آموز تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی درباره نحوه عقد قرارداد رسمی و چگونگی و مراحل ارائه خدمات و سایر موارد را از آن‌ها جویا شوید.

نکته مهم بعدی درباره انتخاب موسسه مشاوره معتبر است که باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشید، زیرا متاسفانه در سال‌های اخیر در این حوزه شاهد موارد زیادی کلاهبرداری موسسات جعلی و افراد سودجو بوده‌ایم که گرفتاری‌ها و ضررهای بسیاری را برای محققان و دانشجویان به وجود آورده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب موسسه مشاوره مناسب برای خود حتما درباره آن‌ها تحقیق کنید. ما در همین سایت به منظور راهنمایی شما مطلبی را منتشر کرده‌ایم تا شما را با ویژگی‌های موسسات معتبر آشنا کنیم؛ مطلبی با عنوان زیر:

لطفا این مطلب را با دقت و تا انتها مطالعه کنید و با آگاهی و شناخت کامل دست به انتخاب بزنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب دیگر سایت ما را نیز بخوانید و از نکات کاربردی و مفید آن بهره‌مند شوید؛ مانند مطالب زیر:

 

 

پیمایش به بالا