انجام پایان نامه

انجام پایان نامه - انجام پایان نامه کارشناسی ارشد - راهنمای انجام پایان نامه - انجام پایان نامه دکترا

539 بازدید 1398/05/09

انواع مجله ، مقاله و کنفرانس

انواع مجله - انواع مقاله - انواع کنفرانس - معرفی لیست انواع مجلات - انواع کنفرانس های ملی - انواع کنفرانس های بین المللی

319 بازدید 1398/04/24

نحوه ی تشخیص ISI بودن ژورنال در وبسایت Impactfactor.ir

پایگاه های متنوعی وجود دارند که در آنها می توان وضعیت هر ژورنال را بررسی کرد. اینکه ژورنال در دسته بندی مقالات ISI، علمی پژوهشی، ISC هستند یا خیر و وضعیت اعتبار ژورنال ها به چه صورت است را چگونه می توان فهمید؟

2078 بازدید 1398/02/03

چگونه از معتبر بودن مجلات ISI مطمئن شویم؟

موسسه تامسون رویترز هر ساله لیست مجلات ISI را منتشر می‌کند. برای اینکه بدانیم مجله‌ای در این لیست قرار دارد راه‌های مختلفی وجود دارند. یکی از این را‌ه‌ها مراجعه به وبسایت این موسسه و جتسجو در لیست مجلات است. در این مطلب به شما می‌آموزیم چکونه مجلات واقعی و جعلی ISI را تشخیص دهید.

590 بازدید 1398/02/03

6 توصیه برای بهینه نوشتن

نوشتن می‌تواند بخش دشواری از پژوهش باشد. با کمک این راه‌کارها شما می‌توانید مفیدتر و بهینه‌تر بنویسید. روی کاغذ آوردن ایده‌های پژوهشی در نگارش مقاله کار آسانی نیست و نیازمند تمرین است. برای عده‌ای نگارش مقاله پژوهش آسان‌تر و برای عده‌ای کاری ملال آور است. پروسه نوشتن می‌تواند به شما در به جریان درآوردن افکارتان کمک کند.

326 بازدید 1398/02/03

10 توصیه برای سریع‌تر تمام کردن پایان‌نامه دکتری

پایان‌نامه دکتری می‌تواند کاری دشوار باشد. اینجا 10 توصیه یک پژوهشگر حوزه پزشکی برای انجام سریع‌تر پایان نامه و فارغ‌التحصیلی از دانشگاه را می‌خوانید. با برنامه‌ریزی و پشتکار می‌توانید پایان‌نامه دکتری خود را به موقع به سرانجام برسانید و همچنین موقعیتی برای چاپ مقاله در ژورنال‌ها و موقعیت کاری پیدا کنید.

1502 بازدید 1398/02/03

ScienceDirect و Scopus چه تفاوتی دارند؟

ScienceDirect و Scopus هر دو پایگاه‌های داده‌ای هستند ولی تفاوت‌هایی بنیادی میانشان وجود دارند که نیاز است بررسی شوند. هر دو متعلق به انتشارات الزویر هستند و برای نمایش و دانلود مقالات ISI استفاده می شوند. ولی یک تفاوت بزرگ دارند.

1172 بازدید 1398/01/16

ضریب تاثیر (Impact Factor) چیست؟

ضریب تاثیر (Impact Factor (IF میزانی برای محاسبه ارزش و اعتبار ژورنال‌ها است. ضریب تاثیر در انتخاب ژورنال مناسب برای ارائه مقاله و گرفتن اکسپت و در نهایت چاپ آن عاملی موثر است. چاپ مقاله در ژورنال‌هایی با ضریب تاثیر بالا برای پژوهشگران ارزش بیشتری دارد ولی همه چیز به این سادگی نیست و مباحث دیگری نیز در کار دخیل هستند.

380 بازدید 1398/01/16

چرا پژوهشگران نتایج منفی مقالات را گزارش نمی کنند؟

نتایج منفی همانند ماده تاریک دنیای پژوهش هستند. انتشار و نگاهی متفاوت به این نتایج می‌تواند دنیای علم را تغییر دهد. برخی ژورنال‌ها هم اکنون دست به این کار زده‌اند.

789 بازدید 1398/01/16

3 راه برای آسان‌تر کردن پروسه نگارش پژوهش

نوشتن مقاله پژوهشی موانعی دارد که می‌بایست از آنها عبور کرد. نوشتن یک مهارت است و نیاز به تمرین و ممارست دارد. هیچگاه فکر نکنید می‌توانید چیزی که می‌خواهید را در اولین نگارش به دست آورید. همیشه آن را ابتدا روی کاغذ بیاورید و سپس بازنویسی کنید. داشتن نوشته‌ای اولیه به شما کمک می‌کند.

338 بازدید 1398/01/16

اگر مقاله‌ پژوهشی رد شود چه باید کرد؟

اگر مقاله شما توسط ژورنال رد شود شما گزینه‌های مختلفی دارید. بازنویسی مقاله با توجه به ایرادات بررسی‌کنندگان، ارسال به یک ژورنال دیگر بدون اعمال تغییر، ارسال دوباره به همان ژورنال و بایگانی و عدم ارسال مقاله به ژورنال‌ها برای چاپ از این گزینه‌ها است.

334 بازدید 1398/01/16

چگونه برای مقاله پژوهشی یک عنوان خوب بنویسیم بنویسیم؟

انتخاب عنوان مقاله پژوهشی از اهمیت بالایی برخوردارد است. یک عنوان خوب می‌تواند باعث دیده شدن بیشتر مقاله شما شود.

1023 بازدید 1398/01/16

نوشتن زیر فشار: انگیزه‌ها و استراتژی‌ها برای انتشار پژوهش

نوشتن و انتشار مقالات پژوهشی کاری پر استرس و پرفشار است. همیشه نتایج شما با آنچه انتشار داشتید مطابقت نمی‌کند ولی مهم است که نتایج خود را چه درست، چه غلط منتشر کنید، زیرا نمی‌دانید این نتایج در کجا به درد جامعه علمی و پیشبر موضوعی در علم خواهد شد. انتشار زودهنگام و معمولا مقالات علمی معمولا برای پژوهشگران انگیزه‌ای شغلی دارد ولی در نظر داشته باشید که هدف نهایی انتشار پژوهشی پیشبرد علم است. بادوام و سمج باشید و صبر و حوصله‌تان را از دست ندهید.

225 بازدید 1398/01/16

اخلاق مربوط به حق تالیف: بهترین راهکارها برای تخصیص

حق تالیف نویسندگان مقاله پژوهشی می‌تواند به مسئله‌ای در هنگام چاپ و اکسپت مقاله تبدیل شود. این یک مسئله اخلاقی است که به صداقت علمی برمی‌گردد. راهکارهایی برای حل این مسئله وجود دارند، از جمله استانداردهایی که به صورت کمی و با دادن امتیاز میزان مشارکت نویسندگان مختلف را میسنجند.

241 بازدید 1398/01/16

انتشار به جای دیگران

در بسیاری از موارد که پژوهشگران یک مقاله پژوهشی یک تیم هستند، و یک نفر به عنوان نماینده دیگر محققان درخواست گرنت کند، یا مقاله را برای ژورنال‌ها ارسال کند. ارسال درخواست و مقاله به جای دیگران مسئولیت اشتباهات و موفقیت‌های مقاله را به گردن یک فرد قرار می‌دهد و این می‌تواند پیامدهای اخلاقی داشته باشد. اینکه چه کسی مسئولیت چه بخش‌هایی را دارد و چه کسی به عنوان نویسنده به حساب می‌آید دستورالعمل‌هایی دارد که باید رعایت شوند.

266 بازدید 1398/01/16

سایه‌نویسی

سایه‌نویسی به معنای مشارکت در تالیف مقاله بدون اشاره به نام نویسنده است. این کار معمولا کاری غیراخلاقی است که توسط صنعتگران برای پوشش کنترل خود بر روی یک پژوهش علمی صورت می‌گیرد. این عمل معمولا با اضافه کردن نام یک پژوهشگر معتبر و شناخته شده به عنوان مؤلف مهمان همراه است. قوانین موجود برای اعطای حق تالیف نیز در حل این مشکل بعضا به مشکل می‌خورند.

319 بازدید 1398/01/16

قالب‌بندی مقاله: اصول پایه‌ای

قالب‌بندی formatting مقاله یک قدم مهم در آماده‌سازی یک مقاله برای ارسال به یک ژورنال است، و درک دستورالعمل‌های ژورنال‌ها باعث مشقت بسیاری از پژوهشگران می‌شود. قالب‌بندی مهم است چون باعث راحت‌تر شدن خواندن و بررسی آن توسط دبیران و بررسی‌کنندگان ژورنال‌ها می‌شود. اگر مقاله شما قالب‌بندی مناسب نداشته باشد، مقاله شما در همان ابتدا توسط ژورنال رد می‌شود.

342 بازدید 1398/01/16

نرم‌افزارهای مدیریت منابع چه هستند و چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟

نرم‌افزارهای مدیریت منابع می‌توانند به پژوهشگران در انجام راحت‌تر ارجاع‌دهی و ساختن کتابشناسی کمک کنند. این نرم‌افزارها در صرفه‌جویی در زمان بسیار مؤثر هستند و با اینکه نیازمند مطالعه دوباره و اعمال تغییراتی به صورت دستی هستند، بیشتر کارهای آنها به صورت خودکار انجام می‌شوند. References Managing Softwares

228 بازدید 1398/01/16

پاسخ به چند سوال درباره قالب‌بندی (Formmatting)

قالب‌بندی formatting درست باعث آسان شدن خواندن مقاله شما در محله بررسی می‌شود و کار دبیران و بررسی‌کنندگان را آسان می‌کند. داشتن قالبی اشتباه باعث رد شدن مقاله شما پیش از بازبینی و اتلاف وقت شما می‌شود. عده‌ای متخصص کارشان قالب‌بندی مقالت به صورت حرفه‌ای است. در صورتی که در قالب‌بندی کارتان دچار مشکل شدید می‌توانید کار خود را به این افراد بسپارید.

261 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: حفظ ثبات در نگارش آکادمیک و مقالات پژوهشی

داشتن ثبات در متن مقاله می‌تواند نشان‌دهنده نظم و دقت نظر پژوهشگر باشد. عدم ثبات می‌تواند حتی منجر به رد شدن مقاله توسط دبیران و بررسی‌کنندگان ژورنال هدف شما شود. نداشتن این ثبات یکی از رایج‌ترین اشتباهات توسط مؤلفان مقالات پژوهشی است.

332 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های ویرایشی: تفاوت لحن Active با Passive چیست؟

استفاده از لحن active یا passive یکی از تشخیص‌های پایه‌ای در زبان انگلیسی است که باعث بروز مشکل برای بسیاری از نویسندگان از جمله کسانی کمه زبان مادری‌شان انگلیسی است می‌شود. با انتخاب درست این نوع جملات در پژوهش می‌توانید وضوح و قدرت نگارش خود را ارتقاء دهید و شانس بیشتری برای چاپ و اکسپت مقالات پژوهشی خود در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی داشته باشید.

323 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: راهنمای سبک

راهنمای سبک به شما کمک می‌کند تا مقاله خود را به درستی قالب‌بندی کنید. قبل از ارسال مقاله به ژورنال مورد نظر، ابتدا راهنمایی‌های ژورنال‌ را مطالعه کنید و اگر راهنمایی‌هایی سبکی بخصوص برای ارسال مورد نظر است آن را مطالعه کنید.

339 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: حفظ ساختارهای موازی در متن مقاله

اگر یک مجموعه شامل سه آیتم می‌شود، هر سه آیتم باید بند، عبارت یا کلمات از یک بخش از سخنرانی باشند (مانند اسم، فعل، صفت). این چنین فهرستی یک ساختار موازی را حفظ کرده و خواندن آن واضح‌تر از لیستی است که اینگونه نیست. یک مجموعه بدون ساختار موازی ممکن است در چند حالت بازنگری شود، ولی دو رویکرد ساده وجود دارند که در بیشتر موارد کار می‌کنند: بازنگری تمام آیتم‌ها تا یک قالب باشند یا تقسیم مجموعه‌ها یه دو یا چند مجموعه

296 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: انتخاب فونت مناسب

انتخاب فونت یکی از اساسی‌ترین انتخاب‌ها برای سبک نوشتاری و قالب‌بندی مقاله پژوهشی است. در انتخاب فونت شما می‌بایست دستورالعمل‌های ژورنال را در نظر بگیرید. ویژگی‌های بصری متن می‌تواند بر روی جدی‌ گرفته شدن نوشته شما توسط مخاطب تاثیر بگذارد. از انتخاب برخی فونت‌ها پرهیز کنید و برخی فونت‌ها را در صدر انتخاب‌ها قرار دهید.

278 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: استفاده از پرانتز

استفاده از پرانتز، خط فاصله و کاما هر سه اطلاعاتی را از جلمه اصلی جدا می‌کنند. این اطلاعات در صورتی که حذف شوند جمله اصلی ناقص نمی‌ماند ولی وجود این اطلاعات به صورت توصیفی اطلاعاتی جانبی به متن اضافه می‌کنند. تصمیم‌گیری درباره اینکه از کدامیک استفاده کنیم می‌تواند پیچیده باشد.

382 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: همبستگی متقابل (Correlative Conjuction)

یک همبستگی متقابل استفاده “both…and,” است. دیگر مثال‌های رایج شامل “either…or,” “neither…nor” “not only… but also” و “not…but”. استفاده از این فرم دستورزبانی می‌تواند به تبیین مطالب کمک کند ولی در عین حال دقت کردن به درست بودن متن از لحاظ نگارشی و دستورزبانی نیز اهمیت دارد.

327 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: نوشتن یک جمله مقایسه‌ای خوب

مقایسه راهی کاربردی در نگارزش علمی است، ولی می‌تواند باعث سردرگمی خواننده با نگارشی مبهم و غیر دقیق شود. معمولا مقایسه دو یا چند آیتم در نگارش، مخصوصا در علوم پایه لازم است. مقایسه‌ها می‌توانند اطلاعات کاربردی‌ای را ارائه دهند و چارچوبی برای درک بعضی نتایج در مقابل دیگر اطلاعات است. با این حال، مقایسه‌ها همچنین موقعیتی برای سردرگم کردن خواننده با نگارشی مبهم و غیر دقیق ایجاد می‌کنند.

388 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: زمان افعال در نگارش علمی

مؤلفان معمولا درباره اینکه چگونه زمان مناسب فعل را در نگارش علمی انتخاب کنند، دچار تردید می‌شوند. در بعضی موارد، انتخاب درست زمان فعل بسیار مشخص است. ولی در مواردی دیگر، چندین گزینه وجود دارند، و انتخاب درست تنها بستگی به قرارداد دارد. انتخاب درست زمان فعل و جمله شما در منتقل کردن درست اطلاعات به شما کمک می‌کند و در اکسپت و چاپ مقاله علمی پژوهشی شما در ژورنال‌های معتبر موثر است.

368 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: اسامی علمی گونه‌ها

برقراری ارتباط مؤثر نتایج پژوهش بستگی به استفاده صحیح از نام‌گذاری‌های علمی، از جمله نام‌های گونه‌های بیولوژیکی دارد. پیروی از دستورالعمل‌های ژورنال‌ مقصد شما در هنگام نگارش این نام‌ها بسیار مهم است. برخی ژورنال‌ها قوانین خاصی برای استفاده از این نام‌ها دارند و از کدهای مختلف برای نام‌گذاری حیوانات، گیاهان، جلبک‌ها و قارچ‌ها دارند.

348 بازدید 1398/01/16

توصیه های نگارشی: جنبه‌های عجیب ولی واقعی نگارش علمی

نگارش زبان انگلیسی می‌تواند در مقاله‌های علمی پژوهشی کاری دشوار باشد. در نگارش آکادمیک همیشه قراردادهای رایج زبان انگلیسی را پیروی نمی‌کنند. چند قرارداد در نگارش علمی وجود دارند که به نظر اشتباه می‌رسند ولی در واقع استفاده استاندارد هستند. بعضی مخفف‌های از روند استفادهای پیروی می‌کنند که با سیستم جمع‌بندی معمول زبان انگلیسی متفاوت است.

318 بازدید 1398/01/16

توصیه‌های نگارشی: استفاده از اول شخص و سوم شخص در نگارش علمی

فعل‌ها و ضمیر بسته به شخص دستورزبانی، فاعل یا مفعول قالب‌های مختلفی به خود می‌گیرند. در زبان انگلیسی، سه شخص وجود دارند، اول شخص، دوم شخص و سم شخص. هر کدام از این‌ها سپس به قالب‌های جمع و مفرد تقسیم می‌شوند. استفاده از اول شخص در بعضی ژورنال‌ها ترویج می‌شود چون که متن را ساده می‌کند ولی استفاده از سوم شخص می‌تواند متن را بی‌طرف‌تر نشان دهد.

405 بازدید 1398/01/16

سه موردی که در زمان انجام بررسی همکار باید در نظر داشت

پژوهشگران نه تنها با انجام اکتشافات در حوزه کاری‌شان مشارکت می‌کنند بلکه با ارائه بررسی همکار نیز این کار را انجام می‌دهند. یک بررسی همکار خوب باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بتواند به پژوهشگرا در انجام آن کمک کند. ملاحظاتی وجود دارند که در هنگام انجام بررسی همکار باید در نظر داشته باشید.

231 بازدید 1398/01/16

چگونه پاسخ خلاصه شده به بررسی‌کنندگان بدهید؟

پاسخ بخ بررسی همکار می‌بایست کوتاه و مختصر باشد. زیرا بررسی‌کنندگان نیز همانند شما پژوهشگر هستند و کارهای زیادی برای انجام دادن دارند. نوشتن یک خلاصه در ابتدای پاسخ می‌تواند در درک سریع‌تر مطلب کمک کند. برای این کار راهکارهای وجود دارد.

205 بازدید 1398/01/16

زبان چگونه بر پژوهش تاثیر میگذارد؟

زبان انگلیسی در پژوهشی بیشتر از زبان‌های دیگر مورد استفاده است. ژورنال‌های معتبر زیادی به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند و پژوهشگران زیر فشار انتشار به زبان انگلیسی هستند تا به واسطه اعتبار ژورنال بتوانند در پیشروی شغلی خود بهره ببرند. ولی ناشران به زبان‌های دیگر هم وجود دارند که با اعتبار هستند و اکسپت و چاپ در این ژونال‌ها می‌تواند برای محققان منطقه‌ای مفید باشد

198 بازدید 1398/01/16

افزایش تعداد انتشار مقالات در نشریات جعلی

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که ژورنال‌های دسترسی آزاد با بررسی همکار  و پروسه‌های مارکتینگ تامل‌برانگیز در حال حاضر صدها هزار مقاله در سال منتشر می‌کنند؛ افزایش چشم‌گیر تنها در چند سال. بر اساس پژوهشگران دانشکده اقتصاد هانکن فنلاند، رشد انتشار دسترسی آزاد، همراه با فشار بر روی پژوهشگران برای انتشار مقالات باعث افزایش تعداد مقالات منتشر شده توسط «ژورنال‌های جعلی» شده است.

174 بازدید 1398/01/16

چگونه ایمیل حرفه‌ای بنویسیم

دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده و پژوهشگران تازه‌کار ممکن است از نگارش یک ایمیل حرفه‌ای بهراسند، مخصوصا اگر زبان مادری آنها انگلیسی نباشد. بیشتر ما به نوشتن پیام‌هایی سریع و غیررسمی برای دوستانمان عادت داریم. معمولا این پیام‌ها شامل مخفف‌ها و اصطلاحات روزمره هستند و ساختار درستی ندارند. ولی زمانی که به یک استاد، پژوهشگر یا افراد اجرایی می‌نویسید، سبکی مؤدبانه‌تر نگارش ایمیل ممکن است در ارتقای اعتبار شمام به عنوان یک همکار حرفه‌ای کمک کند. دو کار اصلی مورد نیاز برای نگارش حرفه‌ای ایمیل لحن رسمی و نگارش مختصر است.

191 بازدید 1398/01/16

12 توصیه برای سرعت بخشیدن به انتشار مقاله

پروسه انتشار در برخی ژورنال‌ها مدتی طولانی به طول می‌انجامد. انتخاب ژورنال‌ مناسب، دقت بیشتر در طراحی و نگارش ژورنال و اقدام زودهنگام برای پروسه پردازش و پذیرش مقاله در ژورنال از عواملی هستند که می‌توانند به سرعت‌ بخشیدن به پروسه انتشار شما کمک کنند. پژوهش معمولا پروسه‌ای آهسته است که نیازمند طراحی، بهینه‌سازی و تکثیر با دقت آزمایش‌ها است. زمانی که شما به اندازه کافی داده برای نگارش دست‌نوشته به دست آورده‌اید، شما احتمالا می‌خواهید هرچه زودتر کارتان را منتشر کنید. انتاشر سریع می‌تواند در توزیع سریع نتایج کمک کند، احتمال رسانه‌ای شدن را کم کند، و به شما امکان کار کردن زودتر بر روی مطالعه جدیدی را بدهد

222 بازدید 1398/01/16

کسب تجربه بررسی همکار

بررسی همکار بخشی حیاتی در نشر علمی است. اگر درست انجام شود، خطاها را پیدا می‌کند، با کلاهبرداری مقابله می‌کند و به تاثیر و ارائه دست‌نوشته پژوهشی کمک می‌کند. بدین ترتیب، برخلاف ناکارآمدی‌هایی که دارد، بررسی همکار پروسه‌ای است که هر پژوهشگر باید در آن مشارکت داشته باشد. به عنوان دانشجویان دکتری و فوق دکتری، همه این امکان را دارند که دست‌نوشته‌ها به همراه استاد راهنمایشان بررسی کنند. این تجربه‌ای ارزشمند است، و معمولا اولین قدم در راه یادگیری بررسی‌کننده بهتر بودن است. با این حال، استاد راهنما معمولا دست‌نشوته را بدون ثبت کردن به اشتراک می‌گذارد، به این معنا که ژورنال نمی‌داند که دانشجو در بررسی همکاری کرده بود

221 بازدید 1398/01/16

چگونه باید درخواست گرنت داد؟

دریافت گرنت در پیشبرد اهداف پژوهشی بسیار مفید است ولی درخواست‌های گرنت معمولا با درهای بسته نیز مواجه می‌شوند. ارسال درخواست گرنت نیز خود راه‌هایی دارد. بسیاری از دانشجویان دکتری می‌بایست با این راه‌ها آشنا شوند تا شانس خود برای دریافت گرنت و چاپ و اکسپت مقاله را افزایش دهند. در حالی که همه دانشمندان می‌خواهند پاسخ سوال‌های بزرگ را بدهند و اکتشافات جدید داشته باشند، همه آنها برای راه رسیدن به آن آنقدر اشتیاق ندارند: تضمین مالی برای پژوهش. حتی با اینکه میلیاردها دلار برای پژوهش در جهان هزینه شود، برای دستیابی به بورس رقابتی قابل توجه وجود دارد.

262 بازدید 1398/01/13

انتخاب میان ژورنال‌های دسترسی آزاد و اشتراکی

انتخاب میان ژورنال‌های دسترسی آزاد و ژورنال‌های اشتراکی باری پژوهشگران و نویسندگان علمی تصمیم مهم است. ژورنال‌های دسترسی آزاد امکان دسترسی را برای عموم مردم امکان‌پذیر می‌کنند ولی بعضا از اعتبار و ارزش علمی بالایی برخوردار نیستند و در مقابل هزینه‌های ژورنال‌های اشتراکی می‌توانند کار را دشوار کنند. چهار عامل اصلی دیده‌شدن، هزینه، اعتبار و سرعت در اتخاذ این تصمیم تاثیر گذارند.

262 بازدید 1398/01/13

چرا انتخاب زود هنگام ژورنال برای چاپ در پروسه پژوهش مهم است

انتخاب به موقع ژورنال برای ارسال مقاله به منظور چاپ می‌تواند در پروسه پژوهش به شما کمک کند. هرچه زودتر ژورنال مورد نظر خود را انتخاب کنید، زمان و انرژی کمتری را تلف می‌کنید. دانستن ژورنال و مخاطبان احتمالی نه تنها در نوع نگارش و اطاعات جانبی پژوهش، بلکه بر روی بخش‌های اصلی مقاله پژوهشی مانند طراحی آزمایش‌ها و نحوه ارائه نتایج تاثیر می‌گذارد.

261 بازدید 1398/01/10

ارسال دوباره مقاله برای انتشار

ارسال دوباره یک مقاله پس از بازنگری دبیران و بررسی‌کنندگان نیازمند اعمال تغییرات و اصلاحات ذکر شده است. این بازنگری‌ها باید با دقت و با هماهنگی تمام نویسندگان صورت بگیرد. بعضی از اشکالات در نسخه دوم به راحتی قابل ردیابی هستند. سعی کنید پیش از ارسال نسخه بازنگری شده به تمام جوانب مقاله و هماهنگی‌های مورد نیاز و همچنین جوابیه خود به دبیران فکر کنید.

217 بازدید 1397/12/18

برندگان نوبل 2018

جایزه نوبل هر ساله به فعالیت‌های منحصر به فرد افراد در حوزه‌های مختلف اهدا می‌شود. در حوزه علوم نیز جایزه نوبل مهم‌ترین جایزه به حساب می‌آید. در این مطلب به فعلایت منحصر به فرد افرادی که جایزه نوبل فیزیک، شیمی و پزشکی امسال را دریافت کرده‌اند نگاهی می‌اندازیم. نوبل فیزیک: آرتور آشکین، جرارد مورو و دونا استریکلند. نوبل شیمی: فرانس اچ. آرنولد، جورج پی. اسمیت و گرگوری پی. وینتر. نوبل پزشکی: جیمز پی. آلیسون و تاسوکو هونجو

222 بازدید 1397/12/16

انتخاب یک عنوان جذاب برای مقاله پژوهشی

انتخاب یک عنوان جذاب برای مقاله می‌تواند در بازدید بیشتر آن و همچنین در بررسی آن توسط دبیران و داوران مجلات علمی پژوهشی موثر باشد. یک عنوان مقاله پژوهشی می‌بایست مختصر و دقیق باشد. کلمات اضافی و مخفف‌ها در حد امکان استفاده نشوند و همچنین بتواند محتوای مقاله را به درستی منعکس کند.

234 بازدید 1397/12/15

نگارش آکادمیک برای مخاطب بین‌المللی

نوشتن برای مخاطب بین‌المللی به معنی ساده‌سازی زبان انگلیسی متن پژوهشی است. با ساده‌ کردن متن انگلیسی می‌توانید مخاطبان بیشتری را از درک صحیح پژوهشتان بهره‌مند کنید. برای پژوهشگرانی که زبان انگلیسی زبان دوم آنهاست، درک پیچیدگی‌های دستور زبانی می‌تواند دچار کج‌فهمی شود.

211 بازدید 1397/12/15

به اشتراک گذاشتن نتایج با مخاطب عام

خواندن پژوهش‌های علمی برای عموم مردم معمولا دشوار و پر از کلمات تخصصی است. دانشمندان فکر می‌کنند که نوشتن برای عامه مردم برای آنها اولویت نیست ولی با حجم بالای پژوهش‌های موجود و راه‌های دسترسی گسترده به اطلاعات، بازخورد و تاثی پژوهش‌ها بر روی عامه مردم می‌تواند میزانی برای سنجش عملکرد پژوهش باشد که بر روی گرفتن فاند و بودجه پژوهشی محققان تاثیر مثبت می‌گذارد.

214 بازدید 1397/12/15

چگونه درخواست پیش از ارسال برای یک ژورنال آکادمیک بنویسید

نوشتن نامه درخواست پیش از ارسال برای شناسایی بهتر ژورنال می‌تواند به شما در افزایش شانس‌تان برای چاپ و اکسپت کمک کند. این نامه پرس و جویی از ژورنال درباره میزان علاقه آنها برای انتشار مقاله شما است. امکان دارد شما با یک ژورنال هیچ شانسی نداشته باشید، این کار در صرفه جویی زمان کمک می‌کند.

271 بازدید 1397/12/13

انتخاب کلیدواژه‌های تاثیرگذار

کلیدواژه‌ها به مخاطبان در جستجو میان مقالات برای پیدا کردن مقاله مورد نظرشان کمک می‌کند. انتخاب کلیدواژه تاثیرگذار می‌تواند در دیده‌شدن مقاله پژوهشی شما در میان انبوهی از مقالات پژوهشی کمک کند. برخی ژورنال‌ها قوانین مانند عدم استفاده از واژه‌های استفاده شده در عنوان و چکیده دارند. برای مطمئن شدن از کارآمدی کلیدواژه‌ها می‌توانید از گوگل اسکولار یا دیگر موتورهای جستجو استفاده کنید.

225 بازدید 1397/12/13

نوشتن سپاسگزاری برای مقاله پژوهشی

نوشتن سپاسگزاری از این حیث اهمیت دارد که می‌تواند به عنوان سنجزشی برای کار پژوهشی بعد از ارجاعات است. برخی ژورنال‌های قوانین خاص خود را برای سپاسگزاری دارند. این بخش را در قالب‌بندی جدی بگیرید و از دستورالعمل‌های ژورنال پیروی کنید. پیش از نگارش دستورالعمل‌های ژورنال در این بخش را مطالعه کنید تا شانس خود برای اکسپت و چاپ مقاله پژوهشی افزایش دهید.

243 بازدید 1397/12/13

نوشتن کاور لتر

کاور لتر نامه‌ای است که پیش از خوانده شدن مقاله شما توسط دبیران ژورنال مطالعه می‌شود و می‌تواند در تصمیم‌گیر راجع به انتشار مقاله شما تاثیرگذار باشد. این نامه تنها یک فرمالیته نیست و مواردی وجود دارند که شما می‌بایست در آن لحاظر کنید تاثیر آن را افزایش دهید. از این فرصت به خوبی استفاده کنید تا مقاله شما اکسپت و چاپ شود

252 بازدید 1397/12/13

چگونه سریع‌تر بخوانیم؟

خواندن بخش مهمی از پژوهش است و معمولا زمان زیادی می‌گیرد. اینکه چگونه سریع‌تر بخوانیم می‌تواند به شما در پیشبرد هرچه سریع‌تر پژوهش و زمان گذاشتن بیشتر برای بخش‌های دیگر کمک کند.

242 بازدید 1397/12/12

قوانین جنبش دسترسی آزاد:

دسترسی آزاد در چند دهه اخیر باعث ایجاد تغییراتی در ساختار انتشار آثار علمی شده است. حمایت اتحادیه اروپا به عنوان یک دولت منطقه‌ای و اعمال قوانینی در قالب توصیه و پیشنهاد و همچنین افق 2020 می‌توانند باعث تبدیل این تغییرات به مرحله‌ای جدید و پیشروی هر چه سریع‌تر جنبش دسترسی آزاد برای رسیدن به صنعت نشری که در آن اطلاعات به صورت آزاد جریان دارند، منجر شود.

239 بازدید 1397/12/10

چگونه باید به بررسی همکار پاسخ دهیم؟

بررسی ‌همکار پروسه‌ای است که در آن مقاله شما مورد ارزیابی توسط دیگر پژوهشگران قرار می‌گیرد. این پروسه می‌تواند به ارتقا و بهبود دست‌نوشته شما کمک کند و در روند اکسپت و چاپ مقاله شما تاثیری مثبت بگذارد. پاسخ دادن به بررسی‌کنندگان می‌بایست مودبانه، صمیمانه و با نگاهی مثبت انجام شود، حتی اگر بررسی‌کنندگان کار شما را به درستی مطالعه نکرده‌اند یا دچار کج‌فهمی شده‌اند.

244 بازدید 1397/12/08

انتشار مقاله در ژورنال‌های منطقه‌ای

انتشار مقالات در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی برای پژوهشگران کشورهای در حال توسعه می‌تواند موانعی مانند نداشتن تسلط بر زبان انگلیسی و نداشتن ارتباط کافی به دلیل محدود بودن حوزه پژوهش محقق به مسائل منطقه داشته باشد. این مسائل با رویکردهایی مانند پذیرش و چاپ مقاله درژورنال‌های دسترسی آزاد منطقه‌ای و همچنین ارائه خدمات و راهنمایی‌های ویرایشی توسط محققان بین‌المللی به کشورهای در حال توسعه قابل حل شدن است.

260 بازدید 1397/12/08

ارسال و هزینه انتشار مقاله به چه شکل است؟

ژورنال‌ها برای دریافت بررسی و چاپ مقالات علمی، هزینه‌های مختلفی دریافت می‌کنند. این هزینه‌ای به شکل‌ها و در قالب‌های مختلفی دریافت می‌شوند. ژورنال‌های دسترسی آزاد و اشتراکی بسته به مدل بیزنس خود هزینه‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. برای محققان این هزینه‌ها نباید مانعی شوند که آنها را از رسیدن به اهداف اکسپت و چاپ مقالات علمی خود باز دارند.

268 بازدید 1397/12/08

تاریخ مختصر انتشار ژورنال‌های علمی

انتشار مقالات علمی تاریخی طولانی و منحصر به فرد دارد. این تاریخ به هفت قرن گذشته در اروپا باز می‌گردد، جایی که اولین ژورنال‌های علمی منتشر شدند. از آن زمان تا کنون این صنعت دستخور تغییرات زیادی شده و روز به روز تکامل یافته و در آینده نیز این تکامل ادامه خواهد یافت. در این مطلب نگاهی مختصر به تحولات اصلی در تاریخ انتشارات ژورنال‌های علمی می‌اندازیم.

237 بازدید 1397/12/07

8 راه برای شناسایی ژورنال‌های دسترسی آزاد جعلی

ژورنال‌های نا معتبر و جعلی دسترسی آزاد در اینترنت با دریافت هزینه‌ای از پژوهشگران مقاله آنها را دریافت می‌کنند و به کار محققان لطمه وارد می‌کند. با توجه به نکاتی می‌توان از کلاهبرداری این ژورنال‌ها پیشگیری و آنها را شناسایی کرد. در هر ژورنالی مقاله خود را چاپ نکنید و به راحتی به مقاله‌های هر ژورنالی استناد نکنید. این کار می‌تواند برای شما هزینه داشته باشد.

235 بازدید 1397/12/06

اگر پژوهش را دوست دارید، تدریس در دانشگاه شغل مناسبی نیست

تدریس در دانشگاه‌ها زمان زیادی را از شما می‌گیرد. اگر شما به دنبال پژوهش صرف و تفکر عمیق راجع به رشته‌تان هستی شاید دانشگاه‌ و تدریس در دانشگاه شغل مناسبی برای شما نباشد. البته حضور در دانشگاه مزیت‌هایی نیز برای زندگی یک پژوهشگر دارد؛ مانند دسترسی راحتتر به ژورنال‌ها و کتابخانه‌ها و اعتبار بیشتر در دنیای علم.

275 بازدید 1397/12/06

مقایسه Scopus و Web of Science

Scopus و (Web of Science (WoS هر دو پایگاه‌های داده‌ای علمی-پژوهشی هستند اما تفاوت‌هایی از لحاظ نوع محتوای ارائه شده دارند. برای انجام یک پروژه پژوهشی پیدا کردن کدام محتوا از کدام یک مناسب‌تر است؟

1206 بازدید 1397/12/06

آزمون EPT چیست؟

آزمون EPT (English Proficiency Test) توسط دانشگاه آزاد اسلامی هر ماه برگزار می‌شود. این آزمون برای متقاضیان ورود به مقطع دکتری است که نمره دیگر آزمون‌های زبان را دریافت نکرده‌اند. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دانشگاه آزاد برای ثبت نام و دریافت جزئیات آزمون اقدام نمایید.

280 بازدید 1397/12/05

22 نکته برای قبول شدن در مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری سخت‌ترین بخش آزمون ورودی این مقطع تحصیلی است. در این مصاحبه سواد علمی پژوهشی شما و همچنین رزومه تحصیلی شما تاثیر گذار است. داشتن مقاله منتشر شده در ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی و همچنین تسلط بر زبان‌های خارجی از عوامل موثر در قبول شدن در مصاحبه دکتری است.

295 بازدید 1397/12/05

برترین مقالات یک چهارم اول سال 2018 در Nature

ژورنال معتبر Nature در سایت خود 10 مقاله برتر در یک چهارم اول سال 2018 را بر اساس رشته‌های مختلف قرار داده است. در این مطلب 10 مقاله پربازدید سه رشته رشته بیوشیمی و بیولوژی مولکولی، عصبشناسی و ژنتیک و وراثت در ژورنال Nature را مرور می‌کنیم.

252 بازدید 1397/12/04

اهمیت ارجاعات و رفرنس دهی در پژوهش چیست؟

رفرنس دهی و یا ارجاعات در پژوهش تنها برای استناد به محققان دیگر نیست و از اهمیت ویژه برای تحقق اهداف علم و پژوهش برخوردار است.

573 بازدید 1397/12/04

انتخاب ژورنال مناسب برای چاپ مقاله

اکسپت و چاپ مقاله علمی پژوهشی در ژورنال‌ها روندی نسبتا طولانی دارد. برای اینکه مقاله شما به بخش بررسی و نهایتا چاپ و انتشار برسد، انتخاب ژورنال مناسب قدمی مهم و تاثیرگذار است. بسیاری از محققان در این بخش اشتباهاتی مرتکب می‌شوند. در این مقاله بخوانید که چگونه ژورنال مناسب انتخاب می‌شود.

318 بازدید 1397/12/04

رنکینگ Q1 تا Q4 چیست؟

رنکینگ چهارگانه Q1-Q4 ژورنال‌ها را طبق یک گروه‌بندی موضوعی مقالات منتشر شده ارزیابی می‌کند. این رنکینگ توسط Journal Citation Reports منتشر می‌شود.

1701 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 11)

فهرست منابع در پایان مقاله می‌آید و ارجاعات درون متنی را به منبع اصلی اطلاعات استناد می‌کند. این بخش یکی از مشکل‌ترین بخش‌ها در نگارش است.

1057 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 10)

بخش سپاسگرازی قسمتی در پایان مقاله است که شما از افراد و سازمان‌هایی که در نگارش مقاله به شما کمک کرده‌اند تشکر و قدردانی می‌کنید.

752 بازدید 1397/12/04

چگونه یک عنوان کوتاه (Running Title) برای مقاله علمی بنویسید؟

نوشتن یک عنوان کوتاه (Running Title) بر اساس عنوان اصلی مقاله می‌تواند کاری دشوار باشد. این عنوان در بالای هر صفجه از مقاله درج می‌شود و به خواننده در خواندن آن کمک می‌کند. عنوان کوتاه می‌بایست بین 50-60 حرف باشد و در عین حال محتوای اصلی عنوان را نیز دربربگیرد. رویکردهای مختلفی برای رسیدن به یک عنوان کوتاه وجود دارند.

1060 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 9)

کلیدواژه یکی از مهمترین قسمت های هر مقاله برای خوانده شدن مقاله و دنبال کردن مقاله است. کلیدواژه‌ها برچسب‌هایی هستند که در جستجو مقاله شما در ژورنال‌ها کمک می‌کنند. استفاده درست از کلیدواژه‌ها در دیده شدن بیشتر مقاله شما کمک می‌کند.

800 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 8)

چرا عنوان مقاله می تواند در دیده شدن و جستجو شدن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد؟ عنوان مقاله اولین کلماتی است که مخاطب با آنها مواجه می‌شود به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. عنوان می‌بایست دقیق و کوتاه باشد.

930 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 7)

چکیده تمامی نکات اساسی و مهم مقاله را در بر دارد از این رو نگارش چکیده ی مناسب بسیار در پذیرش مقاله نیز تاثیرگذار است. چکیده مقاله بعد از عنوان اولین متنی است که مخاطب به آن مواجه می‌شود و نگارش دقیق و مختصر آن می‌تواند در روند پیشرفت مقاله شما تاثیرگذار باشد.

771 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 6)

مقدمه خوب برای مقاله می تواند خواننده را متقاعد کند که مقاله را تا انتها دنبال کند. مقدمه مقاله شما جایی است که این امکان را دارید که مخاطب را جذب کنید تا یافته‌های پژوهشی‌تان را بخواند ولی در عین حال می‌بایست از بزرگ‌نمایی دوری شود.

817 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 5)

تحلیل ها ثابت کرده است در صورت نداشتن پایان بندی مناسب برای مقاله احتمال ریجکت شدن مقاله تا دو برابر افزایش خواهد یافت. پایان‌بندی مقاله قسمت کوتاهی است که در آن شما از اهمیت مقاله خود در حوزه پژوهشی‌ مشخص می‌گویید.

1263 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 4)

اگر مقاله ای پس از بیان نتایج ، بحث و اثبات مناسبی نداشته باشد معمولا به چاپ نمی رسد. بخش بحث یک مقاله، قسمتی است که نویسنده می‌بایست به نتایج به دست آمده معنی بدهد و خواننده را از یافته‌هایش قانع کند.

840 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 3)

نتایج نهایی هر مقاله مهمترین بخش هر مقاله است و می تواند یک مقاله را بسیار معتبر و برجسته کند. صحت نتایج؛ کیفیت و اعتبار نتایج می تواند یک مقاله را از چاپ در یک مجله ی خوب به چاپ در یک مجله ی عالی ارتقا دهد.

1125 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش 2)

یکی از مهمترین بخش های هر مقاله داشتن روش تحقیق علمی و صحیح است.اگر مقاله شما یک روش جدید را مطرح می‌کند شما نیاز دارید اطلاعات دقیق آن را ارائه دهید تا یک خواننده آگاه بتواند نحوه ی انجام پژوهش شما را بفهمد

907 بازدید 1397/12/04

چگونه یک مقاله فوق‌العاده بنویسیم (بخش1)

بهترین نوع ارائه ی اطلاعات و نتایج استفاده از جداول، نمودارها و اشکال است. بهترین مقالات همواره بهترین ابزار گرافیکی و تصویری برای ارائه ی نتایج استفاده می کنند. اگر از ابزار گرافیکی درستی برای ارائه ی نتایج استفاده کنید از دید پژوهشگران مقاله ی شما حرفه ای خواهد بود.

1024 بازدید 1397/12/04

8 دلیل برای اکسپت شدن مقاله در ژورنال

مقاله‌های علمی پژوهشی که به ژورنال‌ها ارائه می‌شوند توسط دبیران مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت داشتن ویژگی‌هایی آنها اکسپت و چاپ می‌شوند. سردبیران الزویر در این مطلب 8 دلیل برای اکسپت مقالات را مرور می‌کنند.

290 بازدید 1397/12/04

10 نکته‌ای که باید درباره پروسه اکسپت و چاپ مقاله بدانید

پروسه اکسپت و چاپ مقالات، پروسه‌ای است چند جانبه‌ است و مسائل مختلفی تاثیرگذار هستند. برای اینکه مقاله علمی پژوهشی شما در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی به چاپ برسد، می‌بایست نکاتی کلیدی را در نظر داشته باشد.

279 بازدید 1397/12/04

6 نکته‌ای که قبل از نگارش مقاله باید انجام دهید

قبل از اینکه به چاپ مقاله در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی فکر کنید، می‌بایست ساختار و محتوای مقاله خود را مورد بررسی قرار دهید. چند نکته از محققان با تجربه علمی پژوهشی در زمینه چاپ و نگارش مقاله را بخوانید تا شانس بیشتری برای چاپ مقاله در ژورنال‌ها و نشریات علمی داشته باشید.

1223 بازدید 1397/12/04

8 دلیل برای رد شدن مقاله شما

دست‌نوشته مقالات به دلایل مختلف ممکن است توسط ژورنال‌های علمی رد شوند. در این مطلب سردبیر ژورنال کربن دلایل اصلی رد شدن مقالات در ژورنال‌ها را عنوان می‌کند. با مرتکب نشدن این اشتباهات شما می‌توانید در روند چاپ مقاله خود پیشرفت کنید.

269 بازدید 1397/12/04

جایگزین‌هایی برای ضریب تاثیر (IF)

ضریب تاثیر Impact Factor همیشه بهترین معیار برای سنجش اعتبار و ارزش ژورنال‌های علمی پژوهشی نیست. جایگزین‌هایی برای این معیار وجود دارند که لحاظ کردن آنها می‌تواند در انتخاب ژورنال مناسب برای ارائه و چاپ مقاله علمی راهگشا باشد. هرچند تمام این معیارها مشابه هستند و ارجاعات مقاله‌ها به ژورنال‌ها مختلف را بررسی می‌کنند.

255 بازدید 1397/12/04

چگونه مقاله پژوهشی بهتری بنویسیم؟

چگونه مقاله‌ای بهتر با نگارشی تاثیرگذارتر برای انتشار در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی به زبان انگلیسی بنویسیم.

587 بازدید 1397/11/30

معرفی مهم‌ترین پایگاه‌های علمی اینترنتی

پایگاه‌های علمی مبتنی بر وب امروزه سرویس‌های قدرتمندی به کاربران ارائه می‌دهند که شامل مقالات علمی، فهرست نشریات (ژورنال)، مقاله کنفرانس‌های بین‌المللی و دیگر محتوای علمی و پژوهشی می‌شود.

683 بازدید 1397/11/30

معرفی چند نرم‌افزار چک کردن سرقت علمی و ادبی

چک کردن سرقت علمی و ادبی (Plagiarism) به وسیله نرم‌افزارهای مختص این کار می‌تواند به شما در نگارش مقاله‌ای با کمترین میزان مشابهت کمک کند. انتخاب نرم‌افزاری مناسب نیز مهم است. در اینجا با چند نرم‌افزار چک کردن سرقت علمی و ادبی آشنا شوید.

586 بازدید 1397/11/30

انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله

انتخاب نشریه مناسب برای چاپ مقاله پژوهشی از اهمیت بالایی برخوردار است. کوتاه شدن زمان بررسی تحریریه نشریه و همچنین کم شدن احتمال رد مقاله شما از مزیات انتخاب درست نشریه است.

939 بازدید 1397/11/30

بررسی همکار (Peer-Review) چیست؟

داوری بسیاری از ژورنال ها به روش بررسی همکار صورت می گیرد. در واقع این نوع بررسی، یک روش ارزیابی است که توسط متخصصان رشته مرتبط با مقاله انجام می‌گیرد تا از کیفیت مقالات قبل از انتشار اطمینان حاصل شود. چند نکته زیر در رابطه با بررسی همکار به شما کمک می‌کند با این مبحث بهتر آشنا شوید.

981 بازدید 1397/11/30

تفاوت ارجاعات در ISI و Scopus

ISI و Scopus هر دو پایگاه داده‌ای هستند اما در ارجاع به نویسندگان مقالات در رشته‌های مختلف با هم تفاوت‌های دارند. دانستن این تفاوت‌ها به شما هم در نگارش مقاله و پژوهش کمک می‌کند و هم در انتخاب شما برای چاپ مقاله می‌تواند مفید باشد.

1227 بازدید 1397/11/30

شاخص H یا H-index چیست؟

شاخص h به عنوان متر و معیاری برای اندازه گیری و مقایسه بهره وری کلی علمی دانشمندان بصورت فردی می باشد. شاخص h به عنوان معیار انتخاب برای بسیاری از کمیته ها و سازمان ها مورد استفاده قرار گرفته است.

1339 بازدید 1397/11/30

پایگاه ScienceDirect چیست؟

وب سایت ScienceDirect امکان دسترسی به یک پایگاه بزرگ تحقیق علمی و پزشکی ارائه می دهد. دسترسی به چکیده ی مقالات رایگان است. اما برای مشاهده ی متون کامل باید از وبسایت خریداری کنید یا که اشتراک داشته باشید.

1324 بازدید 1397/11/30

آیا گوگل اسکالر پایگاه مناسبی برای جستجو و استناد مقالات است؟

گوگل اسکالر (Google Scholar) یک راه ساده برای جستجوی تحقیقات آکادمیک سراسر جهان است. رایج ترین موتور کاوش برای جستجو در مدارک علمی مثل مقاله، کتاب و پایان نامه است.

1295 بازدید 1397/11/30

در مورد پایگاه الزویر (Elsevier) بیشتر بدانیم.

یکی از معمترین پایگاه های پژوهشی مقالات معتبر بین المللی الزویر (Elsevier) است. الزویر یک شرکت اطلاعاتی و تحلیلی است. الزویر یکی از عمده ترین ارائه دهنده های اطلاعات علمی، فنی و پزشکی در جهان است که در سال 1880 به عنوان یک شرکت چاپ و نشر تاسیس شد.

1190 بازدید 1397/11/30

در مورد پایگاه اسکوپوس (Scopus) بیشتر بدانیم

یکی از مهمترین پایگاه های بررسی مقالات معتبر بین المللی که از امتیاز بالای پژوهشی نیز بهره می برد پایگاه اسکوپوس (Scopus) است. اسکوپوس یک پایگاه مجازی است که دارای سه حوزه ی کتاب و ژورنال و نشریه هست که چهار رشته ی علوم تربیتی، علوم اجتماعی، علوم فیزیکی و علوم پزشکی را پوشش می دهد

1414 بازدید 1397/11/30

نحوه ی جستجو و پیدا کردن پایان نامه در ایرانداک

با استفاده از ایرانداک می توانید به تمام یا بخشی از متون پایان نامه های فارسی دسترسی داشته باشید. پژوهشگاه ایرانداک یک پایگاه داده برای ثبت اطلاعات پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا و تمامی اطلاعات منابع علمی کشور می باشد که ما در این مقاله به بررسی و نحوه ی جستجو کردن در آن می پردازیم

3908 بازدید 1397/11/30

دسترسی آزاد (Open Access) چیست؟

دسترسی آزاد (Open Access) نامی است که به انتشارات‌ها، ژورنال‌ها و تمامی منابع اطلاعاتی داده می‌شود که محتوای خود را بدون هزینه و به صورت رایگان و بدون محدودیت در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. مجلات دسترسی آزاد از نظر اعتبار کم اهمیت تر از مجلات اشتراکی نیستند!

662 بازدید 1397/11/30

مجلات نامعتبر و مجلات جعلی چه هستند؟

مجلات نامعتبر و حاضر در لیست سیاه (Blacklist) می تواند تمام زحمات یک دانشجو را از بین ببرد. باید این مجلات را بهتر بشناسید تا مشکلی برای رزومه ی پژوهشی شما رخ ندهد. در این مقاله راه های شناسایی این مجلات را معرفی خواهیم کرد.

1181 بازدید 1397/11/30

مجموعه های Thomson Reuters ، Clarivate Analytics، Web of science و ISI چه ارتباطی به هم دارند؟

تامسون رویترز( Thomson Reuters) یک شرکت علمی پژوهشی است که در سال 2016 در زیر مجموعه ی Clarivate Analytics در آمد و منبعی برای پژوهش های علمی و مستند سازی است. مجموعه ی ISI هم که یک منبع جامع رفرنس دهی برای ارزیابی ژورنال هاست، ابتدا برای گروه تامسون بوده که امروزه با توجه به تغییرات، بازوی علمی و پژوهشی Clarivate Analytics می باشد.

1861 بازدید 1397/11/30

راجع به عبارات JCR، SJR و IF بیشتر بدانید

JCR از دیتابیس تامسون رویترز استفاده می کند و به هر ژورنال وزن و اعتبار خاصی می دهد. اما SJR علاوه بر میزان رفنرس و وزن دهی خود مقاله، به اعتبار ژورنالی که مقاله در آن چاپ می شود توجه می کند و IF یا Impact Factor ضریب تاثیر مجلات است و میزان استقبال از مجله را نشان می دهد.

1745 بازدید 1397/11/30

سیستم رتبه بندی ESI برای مقالات ISI چرا مهم است؟

ESI یک سیستم تحلیلی برای تشخیص پژوهش های سطح بالا می باشند و نویسندگان و موسسات و ژورنال ها را رتبه بندی می کند.

1317 بازدید 1397/11/30

پایگاه Web Of Science)WOS ) چیست و چرا مهم است؟

پایگاه Web Of Science ، یک پایگاه علمی برای تعیین میزان رفرنس دهی و استناد دهی به مقالات و ژورنال ها است که توسط موسسه علمی ISI ایجاد شده است و برای نوشتن مقالات و چاپ مقالات تخصصی امری مهم می باشد.

2803 بازدید 1397/11/30

معرفی پایگاه های دانلود مقالات فارسی و انگلیسی

پایگاه های متنوعی برای دانلود مقالات فارسی و انگلیسی بصورت رایگان وجود دارند که در این بخش به معرفی این پایگاه ها خواهیم پرداخت.

1277 بازدید 1397/11/30

ژورنال های Open access و Close access

مجلات و یا ژورنال ها به دو دسته ی دسترسی آزاد (Open access) و دسترسی غیر آزاد (Close access) دسته بندی می شوند. تفاوت این مجلات در نوع پرداخت مالی برای مشاهده مقالات و ...

1269 بازدید 1397/11/30

رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط موسسه QS در سال 2018

یکی از موسساتی که هرساله رتبه بندی دانشگاه های جهان را ارائه می دهد موسسه ی QS است. شاید برای شما سوال باشد که رتبه بندی دانشگاه ها به چه طریق صورت می گیرد و معیارهای ارزیابی چه خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم

1355 بازدید 1397/11/30

شاخص SJR چیست؟

از چه طریقی بفهمیم ژورنال معتبر است یا خیر؟ یکی از روش های اصلی ارزیابی شاخص SJR است. شاخص SJR مقیاسی برای محاسبه میزان ارجاعات به مقالات یک ژورنال است که هر چه این مقیاس بالاتر باشد ارزش آن ژورنال هم فراتر می‌رود.

1263 بازدید 1397/11/30

3 روش برای کاهش تعداد کلمات یک مقاله پژوهشی

محدودیت تعداد کلمات مقالات در برخی ژورنال‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. حذف کلمات اضافی از متن به گونه‌ای که محتوای مهم پژوهش از دست نرود نیاز به استراتژی‌هایی مشخص دارد. کاهش کلمات مقاله همچنین متن را برای مخاطبان معمولی ساده‌تر و موجزتر می‌کند.

935 بازدید 1397/11/30

در دام متقلبان ژورنال های جعلی نیفتید!

بسیاری از اشخاص و موسسات از بی اطلاعی دانشجویان سو استفاده می کنند و با معرفی ژورنال های جعلی (Fake) و یا لیست سیاه از دانشجو سو استفاده می کنند. در این مواقع باید بدانیم که...

647 بازدید 1397/11/29

مگاژورنال یا Mega journal چیست؟

مگا ژورنال‌ تعریفی است که به نشریه‌هایی گفته می‌شود که محدودیت‌های انتشارات‌های سنتی را قائل نیستند و هرگونه مقاله در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف را منتشر می‌کنند.

932 بازدید 1397/11/29

تفاوت مجلات دسترسی آزاد با اشتراکی

مجلات دسترسی آزاد (Open Access) با مجلاتی که حق عضویت دریافت می‌کنند از لحاظ مدل تجارت تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت‌ها ساختاری هستند و طبیعت آنها انتشار مجلات است.

1087 بازدید 1397/11/29

5 توصیه پژوهشگران جهانی برای چاپ مقاله پژوهشی و ISI

5 توصیه از پژوهشگران معتبر جهان برای نگارش مقاله‌ای بهتر و حل مشکلات و چالش‌های رایج نوشتن و چاپ کردن یک مقاله پژوهشی را در این مقاله باهم بررسی خواهیم کرد.

1259 بازدید 1397/11/29

موتور جستجوگر Semantic Scholar، جایگزینی برای Google Scholar

موتور جستجور Semantic Scholar در زمینه پژوهش و مقالات علمی، موتوری بسیار پیشرفته با امکاناتی است که می‌تواند از موتورهای جستجوی مشابه خود مانند گوگل اسکولار بازدهی بهتری داشته باشد.

838 بازدید 1397/11/29

خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616705
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute