ثبت درخواست مشاوره پایان نامه و مقاله


این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Loading

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۰

مزایای دفاع از پایان نامه در دوران کرونا

دفاع کارشناسی ارشد و دکترا رویداد مهمی است که تقریبا همه دانشجویان این مقاطع تحصیلی روزی منتظرش بوده‌اند. در این روز شما می‌خواهید با افتخار ارائه خود از پژوهش و تحقیق‌تان را به همه کسانی که در بخشی از این سفر طولانی همراه شما بوده‌اند نشان دهید. این شانس شما برای تحقق رویای خود و کسب مدرکی است که بی‌وقفه برای آن کار و تلاش کرده‌اید. شما تا کنون در دفاع از پایان نامه خود به صورت حضوری آشنا بوده‌اید، اما رکود ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا باعث شده است که روش‌های جدیدتری را برای ادامه کار خود تجربه کنید. اگرچه بیماری کرونا فرصت‌های بسیاری را از دانشجویان گرفت اما با پیشرفت‌های جدید در زمینه فناوری، فرصت‌های بسیاری را نیز پیش روی همه آنها قرار داد. اکنون برای محققان در بیشتر نقاط جهان امکان دفاع مجازی از پایان نامه فراهم شده است؛ چیزی که در سال‌های نه چندان دور، حتی به ذهن کسی نیز خطور نمی‌کرد.

مزایای دفاع از پایان نامه در دوران کرونا

دفاع از پایان‌نامه به صورت آنلاین و در اتاق خانه چیزی نبود که محققین روزی به این زودی‌ها تصورش کنند؛ البته نه به این خاطر که امکان آن فراهم نبود، بلکه به این دلیل که نیازی برای آن احساس نمی‌شد. به هر حال تحصیل و یادگیری باید ادامه یابد و برنامه دانشگاه‌ها باید با شرایط موجود هماهنگ شود. بنابراین، بهتر است نگران این موضوع نباشید زیرا اغلب موسسات و دانشگاه‌ها سیستم خود را برای دفاع آنلاین به‌روز کرده‌اند و شما با خواندن دقیق پروتکل‌ها و رعایت آن‌ها می‌توانید به‌راحتی از پایان‌نامه خود دفاع کنید و بدین ترتیب نیازی به حضور در دانشگاه برای دقاع از پایان نامه ارشد یا رساله دکتری نیست. در این مطلب می‌خواهیم به مزیت‌های دفاع از پایان نامه در دوران کرونا بپردازیم.

  1. دسترسی

بسیاری از دانشجویانی که به صورت آنلاین از پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکترای خود دفاع کرده‌اند اظهار داشتند که دسترسی به اساتید و برنامه‌ریزی جلسات برای آنها بسیار راحتتر بوده است. دلیل این موضوع نیز این است که برخی از اساتیدی که حضور آن‌ها در جلسه دفاع از پایان نامه ضروری است در شهر دیگری هستند و می‌توانند در هر جایی که باشند به صورت آنلاین شرکت کنند. همچنین در نظرسنجی از برخی دانشجویان دکترا مشخص شد که دسترسی به منابع آنلاین در برخی رشته‌ها راحت است و دیگر نیازی به مراجعه حضوری در دانشگاه و کتابخانه نیست.

  1. تاثیر بر میزان کار

قبل از کرونا دانشجویان باید مرتب به دانشگاه و دفتر استاد راهنما برای گرفتن برنامه و مشاوره مراجعه می‌کردند. با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از دانشگاه‌ها دیگر نیازی به این مراجعات حضور و برگزاری این نوع جلسات نیست. بنابراین می‌توان گفت یکی از مزیت های دفاع از پایان نامه در دوران کرونا صرف وقت و هزینه کمتر در رفت و آمد است. برخی نیز به دلیل اینکه وقت آزاد بیشتری برایشان ایجاد شد توانستند در کنار انجام پایان نامه ارشد یا رساله دکتری برای خود کسب‌وکاری نیز راه بیندازند که خود باعث کسب درآمد و کاهش بار مالی شده است.

همچنین این بیماری همه‌گیر منجر شد که کمیته دفاع از پایان نامه انتظارت کمتری از دانشجو داشته باشند و انعطاف بیشتری از خود نشان دهند که منجر با کاهش بار کاری پایان‌نامه شده است، چیزی که در دفاع حضوری به ندرت اتفاق می‌افتد.

  1. تاثیر بر سلامت روان

برخی از دانشجویان از مزایای دفاع از پایان نامه در دوران کرونا گفتند که یکی از آن‌ها خواب بیشتر و به دنبال آن تمرکز بهتر بر نوشتن پایان‌نامه ارشد و به خصوص نوشتن رساله دکتری بود. همچنین به دلیل داشتن وقت بیشتر دانشجویان می‌توانند به تغذیه و سلامت جسمانی خود نیز اهمیت دهند، فرصت ورزش کردن دارند و این خود باعث کاهش استرس و بهبود بهداشت روان می‌شود. همچنین بسیاری گفتند که به دلیل قرنطینه و تعطیلی دانشگاه‌ها زمان بیشتری با خانواده گذراندند. در طی یک نظر سنجی برخی از دانشجویان گفتند که فرصت بیشتری برای خودنگری و مدیتیشن داشتند که تأثیر مستقیم بر سلامت روان دارد.

دفاع آنلاین برای برخی استرس بیشتر و برای عده‌ای دیگر استرس کمتر داشته است. این موضوع که تنها با تعداد معدودی از شرکت‌کنندگان، که اساتید هستند، باید ارتباط برقرار کنند و نیازی به ارتباط چشمی با افراد بیشتری در جلسه نیست برای بعضی از دانشجویان باعث کاهش استرس در حین دفاع از پایان‌نامه شده است. همچنین عده‌ای گفتند که دفاع از پایان‌نامه در اتاق خودمان حس راحتی ایجاد کرد. اما به یاد داشته باشید که حتما با لباس رسمی در جلسه مجازی دفاع خود حضور پیدا کنید.

بنابراین با داشتن یک اتصال اینترنتی قوی و مطمئن می‌توان دفاع آنلاین خوبی را برگزار کرد.

  1. اثرات مالی

تأثیرات مثبت مالی بیشتر در دانشجویان دوره دکترا دیده می‌شود. زیرا دانشجویان دکترا برای دفاع از پایان‌نامه خود باید از یک استاد خارجی، استادی از دانشگاه دیگر، دعوت کنند و باید هزینه رفت و آمد و جا و مکان را نیز پرداخت کنند که خود بار مالی نسبتا زیادی را برای یک دانشجو دارد. همچنین در اغلب جلسات دفاع از پایان‌نامه دانشجو باید از کمیته داوری و سایر دانشجوها و دوستانی که در جلسه دفاع از پایان‌نامه حضور دارند پذیرایی کنند که این هزینه در دفاع آنلاین حذف می‌شود.

همچنین هزینه‌های رفت و آمد به دانشگاه کم می‌شود باعث کاهش بار مالی می‌شود.

همچنین به دلیل داشتن وقت بیشتر، عده زیادی در این زمان کسب و کار اینترنتی خود راه انداختند و در کنار انجام پایان‌نامه درآمد نیز کسب کردند.

یکی دیگر از مزایای دفاع از پایان نامه در دوران کرونا این است که در جلسه دفاع مجازی شما تعداد افراد نسبتاً زیادی می‌توانند حضور داشته باشند، چه بسا که در این بین موقعیت شغلی نیز برای شما فراهم شود.

سخن آخر

دفاع آنلاین از پایان‌نامه یک تجربه جدید برای همه دانشجویان است. از آنجایی که بسیاری از شما ممکن است به دلیل تغییر ساختار دچار استرس شوید، این نوشتار مزیت‌های دفاع آنلاین را بررسی کرده است تا با خواندن آن به خود قوت قلب دهید. درنتیجه، سعی کنید با همه چالش‌هایی که پیش روی شماست اعتماد به نفس خود را حفظ کنید تا بهترین ارائه را داشته باشید. همچنین می‌توانید دفاع خود را ضبط کنید و یادگاری نگه دارید. پس به دفاع آنلاین از پایان نامه به عنوان یک فرصت نگاه کنید.

بیشتر بخوانید: مشکلات دفاع از پایان نامه در دوران کرونا

 

پیمایش به بالا