مجلات و ژورنال ها

ژورنال های Open access و Close access

ژورنال های دسترسی آزاد و اشتراکی (دسترسی غیرآزاد) را بهتر بشناسیم
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 1825

 مجلات دسترسی آزاد یا Open access به چه مجلاتی گفته می شود؟
 مجلاتی  که  مقاله به صورت آنلاین روی وب سایت ژورنال قابل مشاهده و دسترسی می باشد و خوانندگان هزینه ای برای دریافت این مقالات نمی پردازند به اصطلاح دسترسی آزاد یا Open access می گویند. نویسندگان مقالات معمولا هزینه ی چاپ و انتشار مقاله را پرداخت می کنند و سایر افراد و مخاطبان بصورت آزادانه می توانند به مقاله دسترسی داشته باشند و مقالات را بصورت رایگان دانلود کنند. به تعبیری پولی که از خوانندگان قرار است گرفته شود را خود مؤلفان می پردازند.

 مجلات دسترسی غیر آزاد یا close access به چه مجلاتی گفته می شود؟
در مقابل مجلات دسترسی آزاد (Open access) مجلاتی که اجازه دسترسی آزاد و رایگان به مقالات وجود ندارد، اصطلاحا مجلات کلوز اکسس (Close Access) گفته می شود. پژوهشگران و مخاطبان مجله باید یا مقاله را خریداری کرده و یا حق آبونمان و یا عضویت ژورنال را بصورت ماهیانه یا سالیانه بپردازند تا بتوانند مقالات را مشاهده کنند. در این مجلات مولفین مقاله و مجله یک قرارداد حفظ حق کپی رایت امضا می کنند که در آن مجله حق اشتراک گذاری و انتشار مقاله را از مولف می گیرد به همین دلیل این مجلات برای مخاطبان و خوانندگان پولی است.

تفاوت های ژورنال اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access) کدامند؟

  • در مجلات کلوز اکسس مخاطبان حق آبونمان عضویت در ژورنال یا خرید مقاله را خریداری می کنند در حالیکه در ژورنال های دسترسی آزاد هزینه ای نمی پردازند. 
  • در مجلات اوپن اکسس محتوای مقاله به صورت آنلاین و بر روی وب سایت مجله قابل دسترس است و خوانندگان برای دانلود و استفاده از آن هیچ مانع پولی و یا موانع دیگری روبروی خود نمی‌بینند. معمولاً مولف هزینه‌های چاپ و انتشار مقاله را می‌دهد تا خوانندگان بتوانند به صورت آزادانه به محتوای مقاله وی دسترسی پیدا کنند.

 

آخرین آپدیت لیست ژورنال های دسترسی آزاد (open access) پایگاه الزویر (Elsevier) را می توانید در این فایل مشاهده بفرمایید

لیست ژورنال های دسترسی آزاد

در کوتاهترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.

 
 
 


خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616690
  • 09352881381
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute


بخاطر وضع موجود بصورت غیر حضوری پاسخگو هستیم ۰۹۳۵۲۸۸۱۳۸۱ - ۰۹۳۵۹۳۱۰۳۹۹