ثبت درخواست مشاوره پایان نامه و مقاله


این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

Loading

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

چگونه نوشتن پایان نامه را شروع کنیم؟

پایان نامه نوشته‌ایست مبتنی بر تحقیقات که توسط دانشجو به عنوان بخشی از برنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. پایان نامه به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که به طور مستقل تحقیق کنند و یافته‌ها، دیدگاه‌ها و تجزیه و تحلیل خود را در مورد موضوعی که قبلاً انتخاب کرده‌اند ارائه دهند.

نوشتن پایان نامه کار ساده‌ای نیست. زمان، انرژی و اراده ‌زیادی لازم است تا شما از خط پایان عبور کنید. اما اگر با نحوه انجام پایان نامه آشنا باشید سفر تحقیقاتی شما بسیار روان پیش خواهد رفت. در اینجا ما قصد داریم که چگونگی نوشتن یک پایان نامه با کیفیت بالا را برای شما تشریح کنیم.

بیشتر بخوانیم:

چگونه یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان نامه داشته باشیم؟

ده نکته ضروری برای انتخاب موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

چگونگی نوشتن پایان نامه

نگارش پایان نامه شامل 7 مرحله است:

گام اول در نوشتن پایان نامه

 1. یک موضوع تحقیقاتی ارزشمند و منحصربه‌فرد بیابید:

پایان نامه شما فرصتی است برای نشان دادن افکار و ایده‌هایتان. پس سعی کنید موضوع تحقیق خود را به دقت انتخاب کنید. بسیار مهم است که موضوع تحقیق شما جذاب، معنادار، واضح و بدون ابهام باشد، قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته باشد و پاسخگویی موفقیت‌آمیز به سؤالات پژوهشی شما برای حوزه پژوهش یا صنعت ارزشمند و مهم باشد.

 

گام دوم در نوشتن پایان نامه

 1. یک پروپوزال خوب و قانع‌کننده بنویسید:

هنگامی که یک موضوع تحقیقاتی با کیفیت بالا را مشخص کردید، گام بعدی این است که دانشگاه خود را متقاعد کنید که به شما اجازه تحقیق در مورد آن را بدهد. پروپوزال‌نویسی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نوشتن پایان نامه است زیرا جنبه درخواستی و پیشنهادی دارد و وظیفه اصلی آن مجاب کردن سایر افراد است تا از این طریق ارزش، قابلیت و نیز برنامه کاری در تحقیقات فرد به تصویب برسد. همه پیشنهادهای پژوهشی باید در راستای پاسخگویی به سوالات زیر باشد:

 • چه برنامه‌ای برای این کار تحقیقاتی وجود دارد؟
 • هدف از انجام تحقیق چیست؟
 • نحوه اجرایی کردن این تحقیقات چگونه است؟

این سوالات رکن اصلی در نوشتن پروپوزال محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

پروپوزال نویسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

چگونه به بیان مسئله در پروپوزال بپردازیم؟

سوالات متداول دانشجویان برای نوشتن پروپوزال

گام سوم در نوشتن پایان نامه

 1. یک مقدمه قوی داشته باشید:

هدف از فصل مقدمه این است که زمینه را برای تحقیق شما فراهم کند تا خواننده متوجه شود که در مورد چه چیزی تحقیق خواهید کرد و چرا آن مهم است.

فصل مقدمه شامل موارد زیر است:

 • پیشینه مختصری از مطالعه، که حوزه کلی تحقیق را توضیح می‌دهد.
 • بیان مسئله: توضیح می‌دهد که مشکل در وضعیت فعلی تحقیق چیست؟ (به‌عبارت دیگر، جایی که شکاف دانش وجود دارد).
 • سؤالات تحقیقی شما: سؤالات خاصی که مطالعه شما به دنبال پاسخ دادن به آن‌ها است (بر اساس شکاف دانش).
 • اهمیت مطالعه شما: به‌عبارت دیگر، چرایی اهمیت آن و اینکه چگونه یافته‌های پژوهش شما در جهان مفید خواهد بود.

 

گام چهارم در نوشتن پایان نامه

 1. مروری کامل بر تحقیقات پیشین:

پس از یافتن مسئله تحقیق و تصویب پروپوزال، دومین فصلی که برای انجام پایان نامه باید به انجام برسانید، بخش مرور ادبیات تحقیق و بررسی پیشینه تحقیق هست. بررسی پیشینه تحقیق به منظور مطالعه تحقیقات و پژوهش‌های قبلی (مقالات داخلی و خارجی) صورت‌گرفته در زمینه موضوعات مشابه می‌باشد. در این زمینه می‌خواهیم بدانیم که دیگران چه کارهایی انجام داده‌اند، چه حوزه‌هایی را مورد بررسی قرار داده‌اند و از چه روش‌هایی برای حل مسئله تحقیق استفاده کرده‌اند.

 

گام پنجم در نوشتن پایان نامه

 1. یک استراتژی تحقیقاتی دقیق طراحی کنید و تحقیقات خود را انجام دهید:

هنگامی که پیشینه تحقیقات خود را کامل کردید و درک درستی از تحقیقات موجود داشتید، وقت آن است که تحقیقات خود را توسعه دهید. اولین قدم این است که استراتژی تحقیق خود را طراحی کنید و یک فصل روش‌شناسی ایجاد کنید. من در اینجا وارد مباحث فنی فصل روش‌شناسی نمی‌شوم، اما به زبان ساده، این فصل در مورد توضیح “چگونگی” تحقیق شما است. اگر به خاطر داشته باشید، فصل‌های مقدمه و پیشینه تحقیق درباره «چه چیزی» و «چرا» بحث می‌کردند، بنابراین منطقی است که نکته بعدی که باید به آن پرداخته شود «چگونه» است. در این بخش به تشریح مباحثی از جمله روش‌شناسی کلی (به عنوان مثال روش‌های کیفی، کمی یا ترکیبی)، استراتژی جمع‌آوری داده‌ها (مانند مصاحبه، گروه‌های متمرکز، نظرسنجی) و استراتژی تجزیه و تحلیل داده می‌پردازیم.

 

گام ششم در نوشتن پایان نامه

 1. یافته‌های خود را ارائه دهید:

هنگامی که تجزیه و تحلیل خود را کامل کردید، نوبت به ارائه یافته‌های خود می‌رسد. این فصل به طور کلی فقط داده‌های پردازش شده را به طور منظم و واضح و بدون تفسیر ارائه می‌دهد و تنها نتایج آزمون‌های آماری را بیان می‌کند.

 

گام هفتم در نوشتن پایان نامه

 1. نتیجه‌گیری کنید و در مورد پیامدها بحث کنید:

شما باید تحقیق خود را با فصل نتیجه‌گیری کامل کنید. در این فصل، با برجسته کردن یافته‌های کلیدی مطالعه‌تان و توضیح اینکه پیامدهای این یافته‌ها چه هستند، دایره کاملی از تحقیقات خود را ایجاد می‌کنید. یافته‌های کلیدی، یافته‌هایی هستند که مستقیماً به سؤالات اصلی تحقیق و اهداف کلی تحقیق شما (که در فصل مقدمه بحث کرده‌اید) مرتبط هستند. از سوی دیگر، پیامدها توضیح می‌دهند که یافته‌های شما برای صنعت یا تحقیقات در منطقه شما چه معنایی دارد. این فصل از پژوهش دایره کاملی را برای پایان نامه شما ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید:

چگونه هزینه‌های انجام پایان نامه را کم کنیم؟

ویژگی‌های یک موسسه خوب برای مشاوره انجام پایان نامه

سخن آخر

نوشتن پایان نامه از جمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش آن با مشکلاتی روبرو هستند، از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش فصل‌های مختلف پایان نامه و در نهایت ویرایش، تدوین و ارائه خوب. پایان نامه شما فرصتی برای تحقیق، ایجاد دانش و پرداختن به یک موضوع مهم در رشته شماست، بنابراین بر روی هدف خود متمرکز بمانید و آن را به یک دستاورد بزرگ تبدیل کنید.

چه مهارتهایی برای نوشتن پایان نامه قوی لازم است؟

نگارش پایان نامه نیازمند مهارت‌هایی است که داشتن و در بسیاری از موارد، کسب کردن آن‌ها ضروری است تا بتوانید با آمادگی کامل مسیر طولانی تحقیقات و انجام پایان نامه را طی کنید و به نتیجه دلخواه‌تان برسید. دقت کنید که برای تقویت این مهارت‌ها باید تمرین کنید و هر چه زودتر آن‌ها را به دست آورید. از مهمترین توانمندی‌های لازم برای نوشتن پایان نامه می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسلط کافی بر زبان انگلیسی؛ بسیاری از منابع و اسناد برای پژوهش‌های تخصصی رشته‌ها و گرایش‌های مختلف علمی به زبان انگلیسی است، به همین دلیل شما باید بتوانید به‌راحتی مقالات و کتاب‌های انگلیسی را مطالعه و درک کنید.
 • مهارت آنالیز مطالب؛ شما باید قدرت تجزیه و تحلیل خود را تا حد امکان تقویت کنید و مباحث را بر اساس تفکرات خود بررسی و آنالیز کنید. انتقال روان و شفاف مفاهیم به زبان علمی خودتان در موفقیت پروسه انجام پایان‌نامه شما بسیار موثر است.
 • مهارت روش تحقیق؛ شما باید بتوانید روش درست و علمی پژوهشگری را بیاموزید و بهترین و کاربردی‌ترین شیوه مناسب خود را انتخاب و اجرا کنید. طبقه‌بندی منطقی منابع تحقیق و مطالعه هدفمند به تسریع فرآیند پژوهش شما کمک شایانی می‌کند.
 • مدیریت زمان؛ داشتن نظم و زمان‌بندی متناسب با منابع گوناگون پژوهشی برای مطالعات شما ضروری است.
 • مهارت نگارش صحیح و تایپ سریع؛ شما باید بتوانید از مطالب مهم یادداشت بردارید و اولین مسئله، یادگیری درست نکته‌برداری از مطالب است، به طوری که اطلاعات یادداشت‌شده هم کامل باشد و هم منبع آن به طور دقیق نوشته شود، و دومین مورد، توانایی تایپ سریع است تا در وقت صرفه‌جویی شود.

 

نوشتن پایان نامه باکیفیت چه اهمیتی دارد؟

انجام پایان‌نامه معمولا به عنوان آخرین مرحله یک مقطع تحصیلی معرفی می‌شود و دانشجویان سعی می‌کنند با نوشتن پایان‌نامه‌ای باکیفیت و قوی با کسب نمره بالا فارغ‌التحصیل شوند، اما آیا می‌دانید نگارش پایان نامه قوی چه تاثیراتی در زندگی شما خواهد گذاشت؟ برخی از مهمترین موارد تاثیرگذار نوشتن پایان‌نامه باکیفیت عبارت‌اند از:

 1. رزومه تحصیلی شما را تقویت می‌کند که نمایانگر سطح علمی بالای شماست.
 2. در تضمین آینده تحصیلی و شغلی‌تان موثر است.
 3. به ارتقای درجه شغلی شما در حرفه‌تان کمک می‌کند.
 4. بر مسیر مهاجرت تحصیلی شما تاثیر بسزایی دارد.
 5. انتخاب دانشگاه دلخواه‌تان برای ادامه تحصیل را ساده‌تر می‌کند.
 6. برای نوشتن مقالات خوب و چاپ آن‌ها در نشریات معتبر و مهم به شما کمک خواهد کرد.
 7. انجام پایان نامه کاربردی و باکیفیت از بهترین راهکارهای کسر خدمت سربازی است.
 8. پذیرش شما در مقطع دکتری را راحت‌تر می‌کند.

 

خدمات جامع موسسه تهران آموز برای انجام پایان نامه

ما در این مطلب هفت گام مهم و کاربردی برای نوشتن پایان‌نامه را توضیح دادیم، اما بدیهی است در طول فرآیند انجام پایان نامه مسائل مختلفی پیش بیاید و شما را با چالش‌هایی مواجه کند که نیاز به راهنمایی بیشتر داشته باشید. گاهی حتی تذکر یک نکته بجا و کلیدی می‌تواند راهگشای خوبی برای مسیر تحقیقات شما باشد و به روند پژوهش شما سرعت ببخشد. از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان موسسه معتبر و پرسابقه تهران آموز تماس بگیرید و از مشاوره استادان خبره و متخصصان حرفه‌ای موسسه ما بهره‌مند شوید.

موسسه معتبر و رسمی تهران آموز تیم مشاوره بسیار قوی و تخصصی دارد که سال‌هاست همراه دائمی پژوهشگران و دانشجویان همه رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی است. تیم بزرگ مشاوره موسسه تهران آموز از برترین استادان دانشگاه و کارشناسان متخصص و باتجربه تشکیل شده که در همه ساعات و روزهای سال آماده خدمت به جامعه علمی و دانشگاهی کشورند. مشاوران متعهد و کاربلد تهران آموز همراهی کردن با شما برای رسیدن به نتیجه عالی و موفقیت قطعی را وظیفه خود می‌دانند و از این بابت، می‌توانید اطمینان داشته باشید که مشاوران ما در همراهی شما از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

گفتنی است موسسه مشاوره تهران آموز متناسب با خدمات باکیفیت و ویژه‌اش قیمت‌های بسیار منصفانه‌ای در نظر گرفته است و با توجه به اوضاع اقتصادی جامعه و به خصوص دانشجویان عزیز و برای مساعدت بیشتر در این زمینه همکاری لازم را با مراجعان خواهد داشت تا محققان عزیز تمرکز بیشتری روی پروژه‌های پژوهشی خود داشته باشند.

نکته مهم دیگر، لزوم شناخت کامل شما از موسسات مشاوره است، چراکه متاسفانه در این حوزه شاهد سودجویی افراد فرصت‌طلب بوده‌ایم که باعث گرفتاری دانشجویان و نویسندگان شده و گاه ضررهای جبران‌ناپذیری را موجب شده‌اند. بر همین اساس، توصیه ما به شما این است قبل از مراجعه به موسسات مشاوره، به طور کامل و دقیق درباره آن‌ها تحقیق کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را در همین سایت مطالعه کنید تا با ویژگی‌های موسسات معتبر بهتر آشنا شوید:
برچسب‌ها:
پیمایش به بالا