آشنایی با رشته ها

مهندسی نساجی

چهارشنبه 3 بهمن 1397 / 770

مهندسی نساجی

با افزایش جمعیت، به صنعت پوشاک توجه ویژه ای شده تا پارچه هایی با دوام با مواد ارزان تولید شود و انواع سلیقه ها را پاسخگو باشد. هدف اصلی رشته ی نساجی پردازش و تولید انواع پارچه ها و الیاف ها می باشد. یعنی ارتباط بین مواد شیمیایی و پلیمرها است که نهایت به تولید پارچه منجر می شود. دانشجو در این رشته با تاریخچه ی ایجاد پارچه های سنتی و استفاده از روش های علمی برای تولید پارچه در امروزه آشنا می شود. همچنین به تعامل مواد با ماشین آلات با هدف تولید کمترین ضایعات و آلودگی کمتر محیط توجه می کند. رشته ی مهندسی نساجی دارای گرایش های مختلفی می باشد. این گرایش ها شامل:

الياف (Fibers)
در این گرایش فرد با تکنیک های بافندگی و رنگ رزی و چاپ بر روی پارچه آشنا می شود تا بتواند فعالیت های نوآورانه در صنعت پارچه انجام دهد. همچنین دانشجو باید تاریخ و سیاست و اجتماع مربوط به صنعت پارچه سازی را بررسی کند.
پوشاك (Clothing)
فرد در این گرایش با صنعت پوشاک و نساجی از طراحی تولید تا بازاریابی آن آشنا می شود. یعنی حتی دانشجو باید نظر مصرف کننده را در تمامی مراحل تولید پوشاک در نظر بگیرد و نحوه ی تبلیغ و فروش را فرا گیرد. فارغ التحصیل در این رشته می تواند در زمینه های طراحی مد، خریدار خرده فروشی، مدیر خرده فروشی، طراحی نساجی و بازاریابی تجسمی فعالیت کند.
ساختارهاي نانوليفي (Nano-filament structures)
در این رشته فرد از فناوری نانو استفاده کرده تا بتواند صنعت پوشاک را بهبود ببخشد. یعنی هدف در این رشته تولید پارچه هایی است که در صنعت و پزشکی با استفاده از این فن آوری تولید شده باشد.
شيمي نساجي و رنگ (Textile chemistry and coloration)
در این رشته فرد با صنعت رنگ رزی و علوم مواد شیمیایی و پلاستیکی و ترکیب آن با الیاف پارچه ها آشنا می شود. یعنی می توان گفت این رشته ترکیب شیمی با نساجی می باشد. هدف این رشته برآورده کردن نیازهای خاص بازار می باشد تا الیافی با رنگ های جدید ایجاد شوند و عرصه ی فروش را تغییر  و بهبود دهند.
فناوري (Technology)
در این رشته فرد به توسعه و تولید پارچه با استفاده از تکنولوژی های جدید می پردازد. یعنی ترکیب حوزه های شیمی و فیزیک و نساجی است. فارغ التحصیل در این رشته می تواند در زمینه های تولید و طراحی پارچه، طراح نساجی و طراح داخلی فعالیت کند.
مديريت توليد (Production management)
این گرایش تلفیق رشته های نساجی با مدیریت می باشد تا واحدهای نساجی و کارخانه های بزرگ در این صنعت به بهترین شکل کنترل و اداره شوند.

نرم افزارهای رشته مهندسی نساجی

نرم افزار جامع رنگرزی و تکمیل-انبار منسوجات هونام- نرم افزار جامع کاتینگ

موضوع های پیشنهادی پایان نامه کارشناسی ارشد در مهندسی نساجی

مطالب آموزشی رایگان در رشته مهندسی نساجی

در کوتاهترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.

 
 
 

برچسب ها

خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616690
  • 09359310399
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute