آشنایی با رشته ها

مهندسی برق

یکشنبه 23 دی 1397 / 2974

مهندسی برق در مقطع ارشد

مهندسی برق رشته ای است که به طراحی و توسعه و کار با سیستم های الکتریکی می پردازد. در این رشته سیستم های الکتریکی و ماشین آلات و تجهیزات مربوطه، طراحی و ساخت و نگهداری می شوند. این رشته در زمینه های فناوری پزشکی، تلفن های هوشمند، بازی های دیجیتالی، اتومبیل ها، فن آوری های به روز ساختمانی و فناوری های سبز و سیستم حمل و نقل و ناوبری کاربرد دارد. رشته ی مهندسی برق شامل گرایش های متفاوتی می باشد. این گرایش ها شامل:

مدارهاي مجتمع الكترونيك (Integrated Circuits)
به آنالوگ یا IC معروف است. در این رشته مدار طراحی می شود و تمرکز بر روی طراحی مدارهای مجتمع است. دانشجو به بررسی المان های مختلف پرداخته و سعی در بهبود آنها می کند.
افزاره هاي ميكرو و نانوالكترونيك (Micro and Nano electronic devices)
این رشته بر روی طراحی مدارهای نیمه هادی و خواص مواد تمرکز دارد و از اهداف آن تولید و بهبود قطعات الکترونیکی است. در این رشته به تکنولوژی جدید نانو توجه شده و قطعات کوچک الکترومکانیکی می توان تولید کرد. این ریز ربات ها در صنایع پزشکی و نظامی کاربرد فراوان دارند.
سيستمهاي الكترونيك ديجيتال (Digital electronic systems)
در این رشته دانشجو به پرداختن مباحث در زمینه ی دیجیتال و آنالوگ، سخت افزار و نرم افزار، آشنایی با سیستم های نهفته، آشنایی با برنامه نویسی و استفاده از نرم افزار AutoCad برای طراحی و جزئیات می پردازد. دانشجو پس از فارغ التحصیلی در این رشته می تواند مدارها تجزیه و تحلیل کرده و در نرم افزار و سخت افزار و همچنین امنیت شبکه داده ها یا کاربردهای سیستم دیجیتال شروع به فعالیت کند.
ادامه مطلب
سيستمهاي قدرت- Power systems
هدف اصلی در این رشته تولید برق در نیروگاه ها و توزیع و انتقال در شبکه های شهری و توزیع مصارف خانگی و کارخانجات است. یعنی به تولید برق و انتقال نیرو و سیستم های توزیع توجه می شود. دانشجویان در این گرایش با انواع نیروگاه‌های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و... آشنا می‌شوند.
ادامه مطلب
الكترونيك قدرت و ماشينهاي الكتريكي (Power electronics and electric machines)
در این رشته به بررسی ماشین های الکتریکی مثل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی که در سیستم های انتقال نیرو استفاده می شود، پرداخته می شود . فارغ التحصیل  در این رشته می تواند در این زمینه ها فعالیت کند.
برنامه ريزي و مديريت سيستمهاي انرژي (Planning and management of energy systems)
در این رشته به زمینه های بهینه سازی تولید و توزیع انرژی الکتریکی پرداخته می شود. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند به بهینه سازی انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر در کشورمان کمک فراوانی بکنند و در وزارت خانه ها، صنایع، مراکز آموزشی و تحقیقاتی شروع به کار کنند.
سامانه هاي برقي حمل و نقل (Electric transportation systems)
در این گرایش به سامانه های برقی که در حمل و نقل استفاده می شود، پرداخته می شود. این رشته یکی از گرایش های برق قدرت است. فارغ التحصیل در این رشته می تواند در حوزه های زیر ساخت های حمل و نقل و طراحی وسایل نقلیه برقی و ترکیبی فعالیت کند.
مخابرات ميدان و موج (Field and wave communications)
در رشته ی مخابرات میدان و موج دانشجو با مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج ماکروویو و رادیویی و غیره آشنا می شود تا به وسیله ای آنها بتواند انتقال موج ها را تنظیم کند. بدین صورت با کانال های مخابراتی و ماهواره ای سرو کار دارد. یعنی با صورت فیزیکی امواج سرکار دارند و به نوعی می توان گفت رشته ای واسط برق و فیزیک است.  فارغ اتحصیل در این رشته می تواند در حوزه های مخابراتی و آنتن و رادار فعالیت داشته باشد.
ادامه مطلب
مخابرات نوري و سیستم (optical communication )
این رشته با توجه به دنیای امروزه و پیشرفت تکنولوژی امروزه بسیار طرفدار دارد. هدف از این رشته طراحی سیستم های مخابراتی و بهینه سازی در این زمینه، آشنایی با رمز کننده ها و آشکار کننده ها و فیلترها می باشد. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند در پروژه های نظامی و شبکه های مخابراتی فعالیت نمایند.
مخابرات امن و رمزنگاري (Secure and encrypted communication)
هدف این رشته ایجاد امنیت و جلوگیری از نفوذ غیر مجاز به شبکه های کامپیوتری و اینترنت است. متخصصان در این رشته می توانند امنیت را در شبکه های کامپیوتری ایجاد کنند، اطلاعات و سیستم های ارتباطی را امن کنند. این افراد می توانند در واحدهایی که بسترهای شبکه و کامپیوتر و اینترنت دارند فعالیت نمایند.
شبكه هاي مخابراتی (Telecommunication networks)
هدف در این رشته طراحی مدارهای مخابراتی، آنتن و گیرنده ها و بهینه سازی آنها می باشد.  در این رشته به بررسی شبکه وسیگنال ها، طراحی مدولاسیون ها، آشکارسازها و حوزه ی رادار پرداخته می شود.
كنترل (Control)
این رشته کاربرد گسترده ای در هوا و فضا، مهندسی شیمی و اقتصاد و زیست شناسی دارد. در این رشته فرد به مدل سازی سیستم ها و بررسی دینامیک آنها پرداخته و کنترل کننده ها را طراحی می کند. این رشته حتی می تواند در زمینه ی سازه های مقاوم در برابر زلزله فعالیت داشته باشد.
ادامه مطلب

نرم افزارهای رشته ی مهندسی برق

Transformer Design- MATLAB- Cable Sizing -Automation Studio- EPLAN P8 Cabinet-CircuitMaker- The Virtual Electronics Lab-Resistance  Code-DIALux-Electronics Workbench Multisim

موضوع های پیشنهادی پایان نامه کارشناسی ارشد در مهندسی برق

مطالب آموزشی رایگان در رشته مهندسی برق

 

در کوتاهترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.

 
 
 

برچسب ها

خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616690
  • 09359310399
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute