ScienceDirect و Scopus چه تفاوتی دارند؟

در این مقاله شما را با دو پایگاه داده‌ای علمی پرطرفدار انتشارات الزویر آشنا می‌کنیم.
جمعه 16 فروردین 1398 / 1861

Scopus or Sciencedirect

ساینس دایرکت (ScienceDirect) و اسکوپس (Scopus) هر دو پایگاه‌های داده‌ای علمی با دسترسی اشتراکی هستند که صاحب آنها انتشارات الزویر Elsevier است، ولی ساینس دایرکت متن کامل محتوای الزویر را میزبانی می‌کند در حالی که اسکوپس شامل چکیده‌ها و ارجاعات آماری محتواهای الزویر و دیگران می‌شود.

 

  • ScienceDirect

ساینس دایرکت در سال 1997 شروع به کار کرد. این پایگاه داده‌ای هم اکنون  دسترسی آنلاین به 3800 ژورنال و 37000 کتاب را امکان پذیر می‌کند. چکیده‌ها، داده‌های کلان و نمودارهای بندانگشتی (figure thumbnail) معمولا به صورت رایگان موجود هستند در حالی که خواندن متن کامل مستلزم عضویت است (معمولا از طریق یک کتابخانه آنلاین یا موسسه پژوهشی). با این حال بعضی از متون در حالت دسترسی آزاد (Open Access) هم هستند.

 

  • Scopus

اسکوپس در سال 2004 کارش را به عنوان یک پایگاه داده چکیده و ارجاع شروع کرد؛ رقیبی برای Web of Science (WoS) که صاحب قبلی آن تامسون رویترز بود و اکنون کلاریویت است. به طور انتخابی، مقاله‌ها، کتاب‌ها و مباحث کنفرانس‌های بررسی شده توسط همکاران را نمایه‌سازی می‌کند. آمار ارجاعات، برای تک موردها مانند مقاله‌های ژورنال‌ها و برای خود مقاله‌ها را ارائه می‌دهد (سایت اسکور CiteScore، SNIP و SJR، هر کدام یک جایگزین برای فاکتور تاثیر ژورنال‌ها به حساب می‌آیند).

  • تفاوت اصلی

ساینس دایرکت یک سایت انتشار است. جایی است که ژورنال‌ها مقالات اصلی کامل و پایانی خود را قرار می‌دهند.

اسکوپس یک سایت نمایه‌سازی است که تنها شامل چکیده‌ها است.   

  

در کوتاهترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.

 
 
 


خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616690
  • 09352881381
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute


بخاطر وضع موجود بصورت غیر حضوری پاسخگو هستیم ۰۹۳۵۲۸۸۱۳۸۱ - ۰۹۳۵۹۳۱۰۳۹۹