شاخص های رتبه بندی ژورنال ها

ضریب تاثیر (IF) و دیگر شاخص ها در الزویر چگونه محاسبه می شوند؟

چهارشنبه 14 آذر 1397 / 3904

سیستم های ارزیابی و رتبه بندی متنوعی در حوزه ی پژوهش و تحقیقات تا به حال ارائه شده اند. در عصر حاضر که به عصر بمباران و فراوانی اطلاعات مشهور است باید روش هایی را بررسی کرد که بتواند توجه محدود ما را در میان اقیانوس اطلاعات به مهمترین بخش اطلاعات جلب کند.

هر سیستم ارزیابی و اعتبارسنجی بر اساس دیتابیس اطلاعات، روش محاسبه و بستری که در آن محاسبه صورت می گیرد می تواند متنوع و متفاوت باشد. بر همین اساس الزویر(Elsevier) بر اساس دو قاعده ی طلایی، سیستم های ارزیابی و اعتبارسنجی خود را برقرار می کند. این دو اصل استفاده از ورودی های کمی و کیفی بطور همزمان است.

در ادامه به بررسی سیستم های اعتبارسنجی پژوهش های علمی در الزویر(Elsevier) خواهیم پرداخت.

  • سیستم اعتبارسنجی سایت اسکور (CiteScore metrics)

این سیستم با بهره گیری از دیتابیس اسکوپوس ( به عنوان بزرگترین دیتابیس چکیده و استنادات) محاسبات اعتبارسنجی را انجام می دهد. اسکوپوس دارای بزرگترین سیستم ارزیابی مقالات با داوری همکار (Peer-reviewed) می باشد. شاخص CiteScore به این صورت محاسبه می شود که تعداد رفرنس و استناد (Citation) که در سال 2017 به مقالات چاپ شده در 3 سال قبل آن (2014، 2015 و 2016) داده شده است را بر کل مقالات چاپ شده در 3 سال 2014، 2015 و 2016 تقسیم می کند. شکل زیر این فرآیند را به خوبی نمایش می دهد.

1-2.jpg

 

  • سیستم اعتبارسنجی Scimago Journal Rank) SJR)

این شاخص اندکی متفاوت تر به اعتبارسنجی ژورنال ها می اندیشد! بر اساس اعتبار ژورنال ها و اینکه هر مقاله در چه ژورنالی نمایه شده و چاپ شده است وزن دهی متفاوتی را صورت می دهد. یعنی اگر مقاله ای در ژورنال بسیار معتبری چاپ شود و به مقالات ژورنال های معتبر دیگری رفرنس دهد و یا استناد کند عدد شاخص آن در SJR متفاوت تر از مقالات و ژورنال های سطح پایین تر حساب می شود. این سیستم بسیار شبیه به الگوریتم رتبه بندی صفحات گوگل عمل می کند. فرمول محاسبه ی این شاخص پیچیده بوده و اگر میخواهید اندکی با فرمول پیچیده و طولانی دست و پنجه نرم کنید فایل محاسبه ی این شاخص را از همینجا دانلود کنید!

  • شاخص Sourse Normalized Impact Per Paper) SNIP)

یک شاخص پیچیده که تفاوت بزرگ آن با شاخص های دیگر این است که با دقت و حساسیت بیشتری اثر حوزه های مختلف علوم را در اعتبارسنجی ژورنال ها و مقالات در نظر می گیرد. از دید بنیان گذار این شاخص پروفسور هنک موئد، در حوزه های مختلف علم تاثیر و اعتبار مقالات و ژورنال ها کاملا متفاوت می باشد. این شاخص به طور کلی میزان رفرنس دهی و استناد به هر مقاله را نسبت به پتانسیل رفرنس دادن و استناد در آن حوزه ی مشخص از علم می سنجد. با این کار این شاخص قادر خواهد بود یک ارزیابی مقایسه ای بین رشته های مختلف و مقالات مختلف در رشته های مختلف را در مقیاس بهتری ارائه دهد. این شاخص هر ساله محاسبه شده و از دیتابیس اسکوپوس برای محاسبات خود استفاده می کند. پروفسور هنک موئد در غالب یک مقاله ، نحوه ی محاسبه ی این شاخص را بررسی کرده که در صورت تمایل می توانید از اینجا به طور رایگان دانلود کنید.

  • شاخصJournal Impact Factor) JIF)

یکی از معروفترین و کاربردی ترین شاخص ها همین شاخص ضریب تاثیر (Impact Factor) است که در ایران شناخته شده ترین شاخص اعتبارسنجی ژورنال ها می باشد. این شاخص توسط موسسه ی Clarivate Analytics از زیر مجموعه های Thomson reuters محاسبه می شود.  برای مثال تعداد استناد یا رفرنس دادن در سال 2018 به هر مقاله ای که طی دو سال گذشته ی آن (2016 و 2017) چاپ شده است تقسیم بر کل مقالات چاپ شده در ژورنال طی دو سال گذشته ی آن (2016 و 2017) بیانگر شاخص JIF آن ژورنال در سال 2018 خواهد بود. با این حال بر این شاخص نقد های زیادی وارد شده است که از جمله ی این نقد ها عدم شفافیت و پتانسیل بالای دستکاری در سیستم شاخص آن هستند. بیش از 11000 ژورنال در این سیستم رتبه بندی شده اند که در خروجی Web of science قابل مشاهده هستند.

می توانید برای درک بهتر این شاخص ها به عنوان نمونه از لینک زیر وارد اسکوپوس شده و محاسبه ی شاخص های بالا برای دسته ای از ژورنال ها را مشاهده بفرمایید.

https://www.scopus.com/sources

در کوتاهترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.

 
 
 

برچسب ها

خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616690
  • 09359310399
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute