شاخص های جهانی مقالات و ژورنال ها

شاخص SJR چیست؟

ارجاعات به مقالات در ژورنال‌ها به عنوان ارزشی برای آن ژورنال به حساب می‌آیند و شاخص SJR مقیاسی برای محاسبه آن است.
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 5667

(SCImago Journal Rank (SJR مقیاسی برای ژورنال‌های علمی است که تعداد ارجاعات ژورنال و اهمیت نشریاتی که ارجاعات در آنها صورت می‌گیرد را محاسبه می‌کند. SJR یک ژورنال یک عدد است که میانگین ارجاعات انجام شده در مدت یک سال به تعداد مقالات منتشر شده در سه سال گذشته در همان ژورنال را نشان می‌دهد. SJR بالاتر به معنای ارزش بالاتر ژورنال است.

شاخص SJR متغیری است که بر اساس تئوری شبکه حساب می‌شود. اینگونه مقیاس‌ها اهمیت برآمدگی (node) در یک شبکه را به نوعی محاسبه می‌کند که  برآمدگی‌هایی با امتیاز بالاتر بر روی امتیاز کلی برآمدگی تاثیر می‌گذارد. شاخص SJR ساخته شده است تا در شبکه‌های بسیار بزرگ و همگن ارجاعات ژورنال‌ها استفاده شود. یک شاخص مستقل از ابعاد است و عددهای آن ژورنال‌ها را بر اساس «میانگین ارزش‌ به مقاله» دسته‌بندی می‌کند و می‌تواند برای مقایسه ژورنال‌ها در پروسه‌های بررسی علمی استفاده شود. شاخص SJR مقیاس رایگان ژورنال‌ها است که با الهام از PageRank و بر اساس آلگوریتم آن ایجاد شده.

شاخص SJR جایگزینی برای ضریب تاثیر (Impact Factor – IF) یا میانگین ارجاعات به هر مقاله در مدت 2 ساله است که با مخفف Cites per doc شناخته می‌شود.

رده‌بندی SCImago Journal & Country یک پرتال با دسترسی عمومی است که شامل ژورنال‌ها و شاخص‌های علمی کشوری است که با اطلاعات پایگاه اسکوپوس Scopus توسعه داده شده است. این شاخص‌ها می‌توانند برای دسترسی و تحلیل دامنه‌های علمی استفاده شوند. ژورنال‌ها می‌توانند به صورت جداگانه تحلیل شوند. رده‌بندی‌های کشوری نیز ممکن است به صورت جداگانه مقایسه یا تحلیل شوند. ژورنال‌ها می‌توانن با توجه به موضوعات گروه‌بندی شوند (27 حوزه مختلف)، گروه‌های موضوعی (313 گروه موضوعی علمی) یا به صورت کشوری. داده‌های ارجاعات از بیش از 34،100 عنوان از بیش از 500 ناشر بین‌المللی و مقیاس‌های عملکرد کشوری از 239 کشور در جهان تقسیم شوند.

در کوتاهترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.

 
 
 


خبرنامه تهران آموز


اولین نفری باشید که از جدیدترین اخبار ما مطلع می شوید.

ارتباط با ما


  • 02136616695
  • 02136616690
  • 09359310399
  • info@tehrantrainer.com

تمامی کالاها و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

قوانین و مقررات

Copyright © Tehran Trainer Institute